5. číslo V/ 2008

Elán                

 

 

 

 

 

 

       

 


 

 

 

 

 

 


Časopis žiakov a učiteľov SOU v Lipanoch

 

 

 

 

Obsah

 

 

 

         Milí čitatelia ……………………………………….…………………………………………..    3

         Žeby tu bol máj lásky čas? …………………………………………………………………    4

         História Dňa matiek ………………………………………………………………….………    5

         Naj Ing. H. Krakovskej .........................................................................................   6

         Čia to zem ...........................................................................................................   7

         Sladké mámenie ..................................................................................................   8

         Účesy, účesy, ach tie účesy .................................................................................   9

         Príbeh mozzarelly ................................................................................................ 10

         Kvapky dažďa ...................................................................................................... 11

         Dôkaz mojej dospelosti ....................................................................................... 12

         Múdrosti o láske .................................................................................................. 13

         Láska ................................................................................................................... 14

         Ako sa vyhnúť vírusom ....................................................................................... 15

         Konske desatoro .................................................................................................. 16

         Zasmejme sa ........................................................................................................ 17

         Veľa šťastia ......................................................................................................... 18

         Fotogaléria z akcií a mimoškolských aktivít ......................................................... 19

         Hurá prázdniny .................................................................................................... 25

 

 

 

 

 

 

 


prišiel k nám sladký mesiac máj, ktorý robí svojej povesti skutočne česť. Príroda sa prebúdza, rastlinky kvitnú a s nimi aj človek. Odrazu sa cíti akosi lepšie. Slnko, zeleň, dobre naladení ľudia pôsobia ako znovuzrodení. Láska k veciam, láska k ľuďom, láska k manželke, manželovi, láska k životu, láska k Bohu, láska k matke. Láska ako súčasť nášho života.

Máme radi toľko vecí. Láska k autu, láska k pivu, v týchto dňoch láska k hokeju. Každý z nás môže mať rád čo chce, pokiaľ tým neobťažuje druhých . Je dobré, keď lekár s láskou lieči ľudí, učiteľ učí svojich žiakov. Láska k ľuďom je viac ako láska k veciam.

Je ešte väčšia láska, ako tá partnerská? Áno. Opýtajte sa mamičiek. Materinská láska je ešte silnejšia. Naozaj ju vie prežiť iba mama. Ona vie, čo je to milovať svoje dieťa, držať ho v náručí, báť sa o neho.  My, čo nie sme mamičkami, teda najmä chlapi, toto úplne nepochopíme.

Aj naša redakcia prichádza k Vám a s láskou Vám pripravila malý darček v podobe májového Elánu.

Prajeme Vám, aby každý mesiac v roku bol lásky časom. Aj tie ostatné, ktoré nemajú s májom nič spoločné. Veď Amor veľa nepotrebuje, stačí trochu pootvoriť okno ( do srdca) a šíp doletí.

 

Vaša redakčná rada

 

 

 

 

 

 


Všade, kde sa pohneme, počujeme to slovíčko. Slovíčko, ktoré sa dá vysvetliť v mnohých významoch. Päť písmen vie toľko odpovedí v nezodpovedaných otázkach. My si ani nevieme predstaviť koľko lásky sa pohybuje okolo nás. Dievča prechádza okolo chlapca a ten ani netuší, že sa jej páči alebo naopak.

            Niektorí sme hanbliví, a preto ťažko nadväzujeme vzťahy, druhí zase nemajú problém konverzovať s úplne cudzími ľuďmi, alebo s tými, ktorých poznajú len zvidenia. Ľudia, vlastne my študenti, sa môžeme rozdeliť do niekoľkých skupiniek. Prvá skupinka lásku prejavuje intenzívnejšie, čiže im nerobí problém, len tak povedať niekomu, že ho alebo ju má rád (a). Druhá skupinka si lásku radšej necháva a používa ju vo vhodnej situácii, ďalšia skupinka lásku skrýva a neprejaví ju za žiadnu cenu. Je toho ešte veľa. Veď vieme, akí sme. Je to ako v záujmoch, každý sme iní. Ale jedno chceme všetci: aby nás mal niekto rád.

            Aj láska sa dá rozdeliť. Napríklad: rodičovská. Možno si niekedy myslíme, že nám rodičia robia napriek, ale pravdou je že, každý rodič chce pre dieťa len to najlepšie, i keď niekedy to s láskou môžu aj preháňať. Ak by sme sa ocitli aspoň na jeden deň v ich koži, mali by sme toľko starostí, že naše by strašili len v pozadí. No nevravím, že my to máme ľahšie. Starší ľudia nás zase kritizujú a všade len počujete:„ach tá dnešná mládež“ a zalamujú rukami. A sú aj výnimky. Starší si viac  vytrpeli a živili sa vlastnými rukami. My  však dávame ruky od práce preč. Ale to je vec každého, čo si o kom myslí. Naše myšlienky nám nemôže nik  vziať – niekto ich vysloví nahlas, iní si ich nechajú preč seba.

            Ďalšia láska je k zvieraťu, ktoré si obľúbime, či už  v detstve alebo v dospelosti. Môže to byť pes, mačka, škrečok, kôň... Aký je to dobrý pocit, keď vidíte, že pes nedovolí, aby Vám niekto ublížil, teší sa, keď prídete domov, radostne vrtí chvostom, poskakuje, vycíti, že sme smutní a kňučí. Možno ste už počuli o prípadoch, kedy pes zomrel pár dni po smrti svojho majiteľa. Je až zarážajúce, ako si vie pes vybudovať vzťah k svojmu majiteľovi.

            Láska ku kamarátom. Je jednoduchá a takisto vzácna, pretože zo stovky priateľov sa nájde  málo takých, ktorí za vami skočia do studne. Čiže stoja pri Vás, i keď sa Vám zdá byť svet  krutý .

            Nakoniec láska k človeku, ktorého dávate medzi všetky tie lásky do popredia. Držanie sa za ruky nasvedčuje, že patria k sebe. Objatie – sú v bezpečí a takto by vydržali  dlho. A bozk je na svete už dosť dlho.

            Samota je bolestivá, ale len vtedy, ak už nemáme ani rodinu, zvieratko, kamarátov, či priateľa. Ak Vám chýba len jedno, netreba zúfať, žijú aj takí, čo sú na tom oveľa horšie.

 

V. Saxová  3. AM

 

 

História Dňa matiek

 

 

 

 


Prvé správy o  Sviatku matiek siahajú do Anglicka v 16. storočí. Vtedy sa tomuto dňu hovorilo Materská nedeľa alebo Nedeľa matiek  a oslavoval sa na počesť všetkých anglických matiek v období nazývanom Lent (t.j. štyridsaťdenné pôstne obdobie od Veľkej noci). V USA prvá navrhla Deň matiek v roku 1872 Julia Ward Howeová a venovala tento deň mieru. Na sklonku 19. storočia sa Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 detí začala angažovať za práva matiek. Keď zomrela, pokračovala v jej začatom úsilí jej dcéra.

V roku 1907 Anna Jarvisová (zomrela v r. 1948 bez peňazí a úplne opustená v starobinci) zahájila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národný sviatok.

Dočkala sa ho v roku 1911. V roku 1914 bol Deň matiek prehlásený oficiálne za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, nevarili, neupratovali. Všetko zariadili deti, ktoré navyše svoje mamy ochotne obsluhovali. Dospelí posielali matkám pozdravy a blahoželania. Občania USA sa ozdobovali kvetom – bielym, ten kto matku už nemal a červenou tí ostatní.

Nápad oslavy Dňa matiek do Československa prišiel okolo roku 1918, keď krajinu navštevovalo veľa ľudí z USA, medzi nimi i sociálne pracovníčky. Ideu šírila Čs. ochrana matiek a detí, Červený kríž, Sokol, Orol, katolícke spolky i niektoré ženské komisie pri politických stranách.

Najviac sa o oslavu Dňa matiek v bývalom Československu zaslúžila Alica Masaryková. Niet sa čo čudovať, pretože jej otec T. G. Masaryk na svoju matku spomínal takto: “Matka na mňa mala väčší vplyv než otec… Matka bola chytrá a múdra… Matka bola zbožná. Rada chodila do kostola, ale nemala na to čas, pretože musela drieť pre rodinu…

L. Kužmová  4. AM

 

 

 

 

 

 

 

 


·         Kedy ste sa narodili?     1O.apríla 1976

 

·         Kde ste študovali?  Základnú školu som navštevovala v Prakovciach,stredoškolské štúdium som ukončila na Gymnáziu v Gelnici a vysokoškolské  štúdium na Chemicko - technologickej fakulte v Bratislave.

 

·         Kde bývate? Vo Veľkom Šariši.

 

·         Plánovali ste pôsobiť v školských laviciach? Ani nie.

 

·         Aké sú Vaše plány do budúcnosti? Plány by boli,len všetko závisí od mnohých okolností.

 

·         Aká je Vaša najobľúbenejšia kniha? Nemám obľúbenú knihu,ale rada si prečítam knihy Maxa Rösslera a Phila Bosmansa.

 

·         Ktorý film máte najradšej? Taktiež nemám obľúbený film,rada si pozriem filmy s obsadením Pierra Brossmanna a Juliou Roberts a neodmietnem thrillery.

 

·         Čo Vás v poslednom čase najviac potešilo? Určite blízkosť,pomoc a súdržnosť najbližších a priateľov.

 

·         Čo Vás v poslednom čase najviac nahnevalo? Ani neviem či nahnevalo,ale je to jednoznačne bezcitnosť a neohľaduplnosť.

 

·         Akú hudbu najradšej počúvate? Rada si vypočujem muziku Desmodu,I.M.T.Smile a Zuzany Smatanovej.

 

·         Aké kvety sú Vaša obľúbené? Mám rada tulipány a margaréty.

 

E. Vargová  4. AM

 

 

 

 

 

 

Čia to hora,                                        Čie to slnko,

                   čo tam hrdo stojí,                               čo na môj rodný dom svieti,

                   čí to les,                                            čie to nebo,

                   čo nám rany v duši zhojí?                   čo tak milujú naše deti?

                   Bez nich by domov náš                        Nie len to,

                   bola len pustatina.                              aj omnoho viac.

                   Zem naša rodná                                  Tú krásu letnú,

                   a žiadna iná.                                      jej letný jas.

 

 

 

 

 

 

 

 

                   Čí to mrak,                                        Čie sú to hviezdy,

                   čo nám kropí Zem,                              čo večne svietia na nás,

                   čí to vietor,                                       čí to mesiac,

                   čo nám slobodu ženie sem?                  čo príde vždy po nás?

                   Tak ako orol                                      Čie by to bolo?

                   nad pláňou plachtí,                             Naše predsa.

                   tak aj moje srdce                               Dar od Boha,

                   po tej zemi dychtí.                             Čo nám s láskou dal.

 

A. Bujňáková  4. AM

 

 

 

 

 

 

Sladké mámenie

 

Dňa 4. apríla 2008 sa dievčatá z 1. NO – Lucia Karaffová, Lucia PolomskáMária Strelcová zúčastnili 6. ročníka súťaže študentov gastronomických škôl Sweet Cup. Vo veľmi tvrdej konkurencii sa naše študentky umiestnili na krásnom 4. mieste. Téma súťaže: Z rozprávky do rozprávky. Naša torta mala názov : Rozprávková plavba Petra Pana.

 

Srdečne blahoželáme!

 

Obrázok “file:///F:/Skola/SOUPL/SweetCup2/2a.jpg” sa nedá zobraziť, pretože obsahuje chyby. file:///F:/Skola/SOUPL/SweetCup2/6a.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

file:///F:/Skola/SOUPL/SweetCup2/13a.jpg file:///F:/Skola/SOUPL/SweetCup2/20a.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bc. I. Šlosárová

 

 

 

 

 

 

 

 


Dňa 18. apríla 2008 sa žiačky našej školy zúčastnili súťaže pod názvom Rollandov hrebeň, 5. ročníka Otvorených majstrovstiev Slovenska v účesovej tvorbe. Súťažilo sa v šiestich súťažných kategóriách:

 

Dámska kategória: 1. Dva účesy z jedného strihu ( 2 v 1 )

                            2. Extravagantný účes na diskotéku

                            3. Extravagantný večerný účes z dlhých vlasov

                            4. Extravagantný svadobný účes z dlhých vlasov

Pánska kategória:   1. Denný manažérsky účes

2. Diskotékový účes so strihom a úpravou prstami v štýle            aktuálnej módy

Naše žiačky sa zúčastnili v dámskej kategórii Extravagantný účes na diskotéku a Extravagantný svadobný účes z dlhých vlasov.

       Žiačka 2.D – Mária Černická získala 2. miesto v kategórii . Extravagantný účes na diskotéku. V tejto kategórii súťažilo spolu 24 súťažiacich.

         V Otvorených majstrovstvách Slovenska v účesovej tvorbe a dekoratívnej kozmetiky sa zúčastnilo 140 súťažiacich. Prítomní boli aj súťažiaci z Poľska.


 


S. Janičová

 

Blahoželáme!

 

 

 

 

Mozarella
 


Príbeh mozzarelly

 

Podľa legendy postup na prípravu mozzarelly bol objavený úplne náhodne, keď v jednej prevádzke blízko Neapola jedna zrejúca syrová hruda spadla nedopatrením do vedra s horúcou vodou. Môžme tvrdiť že táto legenda sa zakladá na skutočnej udalosti. Mozzarella bola pripravovaná z plnotučného mlieka vodného byvola. Keďže mlieko na prípravu tohto syra nebolo pasterizované, mozzarella mala veľmi krátku dobu trvanlivosti. Najkvalitnejšiu ručne vyrábanú  mozzarellu nájdete stále len južne od Neapola.

Predajne so špecialitami ju nakupujú  a potom ju miešajú s horúcou vodou, aby pripravili jemnú mozzarellu pre svojich zákazníkov. Je možné si ju kúpiť solenú alebo nesolenú. Je prevažne vyrábaná z kravského mlieka, hoci môže byť pripravená aj pridaním iných druhov mlieka napríklad kozieho mlieka.

Poznáme dva základné spôsoby prípravy mozzarelly: priamym kvasením mlieka alebo pridaním špeciálnej kultúry – syridla, aby sa mlieko zrazilo. V obidvoch prípadoch sa surové mlieko najprv pasterizuje a potom sa nechá skysnúť. Keď kysnuté mlieko dosiahne pH 5,2, narežú sa z neho malé kúsky ktoré sa zmiešajú s horúcou vodou.

Z týchto kúskov sa potom vytvoria dlhé syrové šúľky. Keď syrové šúľky majú správnu pružnosť a hladkosť, zvinú sa ručne alebo pomocou stroja do gulí, ktoré sa vložia do studenej vody, aby si syrové šúľky zachovali správny tvar. Po schladení v studenom kúpeli sa syrové šúľky solia a balia. Tento postup je pre mozzarellu jedinečný. 

Tento výrobný proces trvá zvyčajne menej ako 8 hodín. Najdôležitejšie je určiť presne kedy je mozzarella zrelá, kedy máme začať vytvárať syrové šúľky. Čakanie príliš dlho by viedlo k tomu, že by sa  vytvorila kašovitá syrová masa. Začatie formovania syrových šúľkov príliš skoro, by viedlo k tomu, že syrové šúľky by boli tvrdé a suché.

 Syrové šúľky môžu byť zvinuté do gulí rôznych veľkosti alebo do tvaru bochníkov. Mozzarellu môžeme údiť a to a v udiarni nad intenzívnym dymom alebo menej intenzívnym dymom.   

Syrové šúľky sa môžu zmiešať s bylinkami alebo korením aby mozzarella mala tu správnu chuť. Možnosti a variácie sú nekonečné.

 

 

 

 

z angličtiny preložil Mgr. O. Černický

 

Kvapky dažďa
 

 

 


Vonku sa prekrývalo lístie s dažďom a mierny vietor, ktorý ich rozfukoval, dodával dňu strašidelnú atmosféru. Stromy vŕzgali a vydávali  také tiché zvuky, ktorým by nikto nerozumel. Boli to vzájomné ovácie prírody, kde si vychutnávali rastliny každučkú kvapku dažďa na lístky pestrofarebných farieb.

 

         No ošumelé štítky listov a zaschnuté vetvičky konárov nasvedčovali tomu, že potrebujú viacej vlažnej vody, ktorá sa práve na nich liala plným priehrštím.

         Dážď padal a padal, akoby to bola len predohra niečoho veľkého. Blesky sa už začínali vytvárať na bledomodrej oblohe, ktorá každou chvíľkou čoraz viac a viac tmavla. Aj vtáky už prestali brázdiť oblohu kvôli blížiacemu sa nebezpečenstvu a zlej viditeľnosti.

 

         Kvapky, ktoré sa rútili na zem čoraz väčšou rýchlosťou narážali do malých živočíchov na zemi a tie sa hnali do svojich úkrytov. Pre nich boli tieto malé guľky veľkou životnou hrozbou. Tie, čo sa zase nestihli ukryť, mali príliš veľkú smolu, pretože sa buď utopili v maličkých kalužiach alebo sa nevedeli dostať domov.

 

  A predsa niekomu dážď nepripadal ako hrozba, ba priam istá romantickosť dvoch zaľúbencov, ktorí po daždi utekali a krútili sa od radosti. Aj taký je život podobajúci sa menšej rozprávke lásky.

 

 

V. Saxová  3. AM

 

 

Dôkaz mojej dospelosti

(Rozprávanie)

 

 

 

               Už od útleho detstva som bola neposlušným dievčatkom. Moji rodičia to mali so mnou ťažké. Neustále som vystrájala, napadali mi rôzne výstrelky, ktorými som chcela upútať svoju pozornosť.

               ,,Ty asi nikdy nedospeješ!´´ počúvala som dosť často z úst mojich nešťastných rodičov. Čas plynul rýchlo a ja som začala rozmýšľať nad tým, že som v živote ešte nič nedokázala a som len obyčajná nula.

               Smutná, bez nálady, so žiadnou chuťou do života, som sa vybrala krásneho, letného večera na návštevu k mojej kamarátke Laure. Tesne pred ich vchodovými dverami som začula hrozný krik. Hneď som si domyslela, že sa jej rodičia hádajú. Laura prežívala ťažké obdobie. Otec často pil, lebo ho vyhodili z práce. Znepríjemňoval život celej rodine.

               Vtom vybehla Laura von z domu. Uplakaná bežala preč. Zo strachu som sa nedokázala ani pohnúť. Niečo v mojom vnútri mi však hovorilo, aby som vošla dnu. Opatrne som urobila prvý krok a nazrela do izby. Srdce mi búšilo ako stroj.

               Naskytol sa mi strašný pohľad. Laurina mama ležala na zemi v kaluži krvi. Ani neviem, ako som k nej pristúpila bližšie, poskytnúť jej prvú pomoc. Chodila som totiž kvôli rodičom na zdravotnícky kurz, preto som vedela, čo v takých chvíľach robiť. Jej manžela som nevidela. Ona mi len stihla povedať: ,,Ja som to už nemohla vydržať, chcela som si vziať život.´´

               Rýchlo som privolala sanitku. Potom som išla hľadať Lauru. Sedela pri rieke. Silno som ju objala a rozpovedala jej, čo sa stalo. Veľmi zbledla, nevedela čo robiť. Po chvíli sa upokojila a zo srdca mi začala ďakovať. Odprevadila som ju domov. Rozlúčili sme sa s tým, že zajtra pôjdeme navštíviť jej mamu do nemocnice.        

               Ráno zazvonil pri dverách zvonček. Dala som mame pusu na líce a utekala preč. ,,Som rada, že ideš so mnou.´´ zaznelo z Lauriných úst. Celou cestou sme rozprávali. Zverila sa mi so svojimi problémami, ťažkosťami a aj s tým, že jej otca to veľmi mrzí, že ich hádky došli až do takého tragického konca. Noc strávil v nemocnici a prisahal presvedčivo.

               Po našom príchode bola jej mama veľmi šťastná. Jej tvár žiarila. Podala mi ruku , usmiala sa a prehovorila: ,,Ďakujem, že si mi zachránila život, nikdy ti to nezabudnem!“ Celým telom mi prešlo príjemne teplo.

               Keď som večer ležala na posteli, prišla ku mne mamka a tíško mi riekla: ,,Som na teba veľmi hrdá. Tvoj skutok naznačuje, že si už dospelá!´´ Obidve sme sa rozplakali.

 

T. Struková  4. AM

 

 

 

Múdrosti  o  láske

 

Hlboko ľúbiť jedným smerom znamená viac ľúbiť všetkými ostatnými smermi. Anne-Sophie

 

Ľúbiť a byť ľúbený je ako cítiť slnko z oboch strán. David Viscott


Láska, ktorá sa nezakladá na priateľstve je ako dom postavený na piesku.
Ella Wheeler

 

Existuje liek na lásku - ešte väčšia láska. Henry David Thoreau


Priateľstvo je určite najlepším balzamom na ranu z nešťastnej lásky.
Jane Austen


Veľká láska sa rodí z malého poznania.
Chesterton


Láska je otvorená fľaša sódy: vyprchá rýchlejšie, ako sa stačíme napiť.
 Mark Twain


Láska je mocnejšia ako sila a múdrejšia ako filozofia.
Oscar Wilde


Láska je choroba, ktorá sa nedá vyliečiť.
Božena Němcová


Láska je prales, kto tam raz vkročí, je očarený a späť nenájde cestu.
Vrchlický


Čím máme viac lásky, tým sa ľahšie pretĺkame svetom.
Kant


Láska je všetkých vášní najsilnejšia, lebo zároveň útočí na hlavu, srdce i telo.
Voltaire

 

Láska je peňazokaz, ktorý mení haliere na zlaté mince a zlaté mince na haliere. Honoré de Balzac

Zdroj: internet

 

 

 

Láska
 

 


 

 

 

 

Čo to je láska?

         Vytvorí sa z nej vráska?

         Láska má veľa podôb,

         ale niekedy je to iba podvod.

         A vtedy sa láska zmení na nenávisť

         a ty so smútkom v očiach nevieš kam máš ísť.

         Keď už v srdci nemáš miesto

         a skúšaš trápne gesto.

         Ako ešte kúsok lásky zachrániť

         a aspoň na malú chvíľku čas zastaviť.

         Prečo nás vždy láska stiahne

         a surovo srdce šípom pretne.

         Niekedy to nechceme,

         lebo sa len zbytočne trápime.    Zdáme sa byť silní,

                                                        ale my nie sme neomylní.

                                                        Týka sa to všetkých ľudí,

                                                        každý v tom zlom sne aspoň raz zblúdi.

                                                        Aká krutá vie byť neopätovaná láska,

                                                        vtedy nám už ostane len nasadená maska.

                                                        Aby nikto nevidel, čo sa v nás deje,

                                                        že už ani srdce lásku neje.

                                                        No i smutné veci patria k láske

                                                        ako k starej obohranej páske.

                                                        No vedz, že láska je tu všade

                                                        a po teba si niekoľkokrát príde.

 

 

A. Bujňáková  4. AM

 

 

 

 

 

 

·        nezdržiavajte sa na preľudnených miestach

·        umývajte si ruky po príchode domov

·        vírus číha na klávesnici počítača, na telefónoch, nákupných vozíkoch, bankovkách, minciach aj týždne

·        papierové vreckovky po použití vyhadzujte

·        ak si pri kýchaní a kašľaní zakrývate ústa, snažte sa ich umyť

·        nepoužívajte plátenné vreckovky, ak si takú uložíte do vrecka, je dokonalou zberňou choroboplodných zárodkov

·        po každej chorobe si vymieňajte zubnú kefku

·        vyhýbajte sa alkoholu, dehydruje telo

·        vyhýbajte sa cigaretovému dymu a iným znečisteniam

·        vyhýbajte sa podchladeniu, dočasne oslabí imunitu

·        dožičte si dostatok spánku a menej stresu

·        pri nádche sa odporúča piť dva až tri litre vody denne, telo sa ľahšie zbaví vírusov

 

 


L. Sekeráková  4. AM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohlodávanie - prispej svojou troškou do mlyna architektúry - ohlodávaj steny boxu, dvierka, ohrady alebo akékoľvek iné drevené predmety.

Čerstvá podstielka - je úplne v poriadku, keď sa vycikáš do stredu čerstvo nastlaného boxu. Človek potom vie, že si ceníš jeho prácu.

Fŕkanie - ľudia majú radi, keď na nich niekto prská. Je tvojou povinnosťou, aby si im ako rodinný miláčik vyhovel.

Erdžanie - pretože si kôň, čaká sa od teba, že budeš erdžať. Tak erdži, a riadne. Tvoj majiteľ bude mať radosť, keď začuje, ako strážiš stajňu a komunikuješ s ostatnými koňmi. Obzvlášť to ocení uprostred noci, keď sladko spí doma v posteli. Človek totiž nepozná lepší pocit, ako keď musí byť neskoro v noci hore a počúvať to nekonečné: „ihahá, ihahá“

Stravovanie - nezabudni rozvláčiť seno po celom boxe, zvlášť keď je čerstvo ustlaný pilinami, a potom všetko dôkladne premiešať. Vzniknutá zmes je pre tvojho človeka výzvou a všetci ľudia výzvy milujú. Koniec koncov, aspoň to tvrdili, keď si nás kupovali.

Oblizovanie - kým začneš svojho človeka oblizovať, vždy sa najprv poriadne napi. Človek má radšej čistú hubu. Tiež nezabudni vlastnou hlavou starostlivo vyšúchať miesta, na ktorých si ho predtým oslintal.

Vráta – akékoľvek vrátka, hoci len pootvorené, sú pozvánkou k utuženiu fyzickej kondície tvojej aj tvojho človeka. Vrátka rozraz, a potom len poklusávaj okolo mimo dosahu človeka, ktorý zbesilo behá a snaží sa ťa chytiť. Čím dlhšie vydržíš, tým väčšie povyrazenie poskytneš všetkým zúčastneným.

Bláznenie - ak pri bláznení vo výbehu stratíš pôdu pod nohami, použi niektorého z prítomných koní, aby si zbrzdil tvoj pád, a aby si sa sám nezranil. Len tak bude ten nechutný veterinár chodiť k ostatným koňom a nie k tebe.

Návštevy - rýchlo odhadni, ktorý z návštevníkov má z koní strach. Ak si uviazaný, tak sa mykaj a trhaj hlavou, hlasno erdži a cer zuby smerom k tejto osobe. Ak cúvne a začne jačať, mrskni chvostom, podupávaj nohami a jemne zaerdži, aby videl, že ťa naozaj vystrašil.

Mačky - keď stojíš uviazaný, snaž sa okoloidúcej mačke prišliapnuť chvost. Veci dostanú rýchlejší spád.                                 

zdroj: internet

 

 

Zasmejme sa

 

Výroky žiakov...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vybraté zo žiackych písomiek

 

 

 

 

 


Veľa šťastia...

 

Vážené vedenie školy, milí učitelia, majstri a žiaci!

 

Píše sa rok 2008  a tak, ako každý rok aj teraz nastala chvíľa, kedy našu školu opúšťame my -  maturanti. Býva už zvykom, že posledný deň pred akademickým týždňom jeden maturant zastupuje všetkých ostatných. Tento rok to budem ja.Pripadla mi milá povinnosť, a to poďakovať všetkým tým, ktorí nám pomohli k tomu, aby sme o pár dní  maturovali. Všetkým tým, ktorí nás naučili byť cieľavedomí, vážiť si samých seba a samozrejme aj orientovať sa v živote a vyberať si tie správne cestičky, i keď budú kľukaté a nie vždy ľahké...
Takže dovoľte, aby som za nás všetkých vyslovila vďaku ,,ĎAKUJEME“. Samozrejme, že len slovo nestačí a verím, že naša vďaka bude opodstatnená aj vtedy, keď našimi vedomosťami na maturitách dokážeme, že to, čo nás naučili, vieme použiť aj v živote...

 

Každý nám pred maturitami želá šťastnú ruku pri ťahaní maturitných otázok. Ja nebudem výnimkou a želám všetkým maturantom, aby si vytiahli práve tie otázky, ktoré si želajú...

Čo dodať na záver, hádam len to, aby k nám bola komisia zhovievavá, nakoľko budeme strémovaní, ale verím, že aj napriek tomu dokážeme svoje vedomosti preukázať.

 

S. Maníčková  4. AM

 

 

Milí maturanti!

 

            Čas je veľký fenomén a nikto ho nezastaví. Sú však chvíle, kedy sa symbolicky otočí list v kalendári a zrazu si uvedomíme, že je tu chvíľa, na ktorú ste sa dlho pripravovali. Je to vzácny moment v živote každého – skúška dospelosti.

Každý z vás cíti nevšednosť, neopakovateľnosť a jedinečnosť chvíle, ktorú prežívame spoločne. Táto chvíľa je oslavou mladosti, múdrosti a ľudského života v okamihu jeho najväčšieho rozkvetu.

Vy, milí študenti, máte asi pocit plný zodpovednosti, snov, túžob a nádejí, ale i odvahy a sebavedomia, ale aj snáď pocit tajnej radosti, ktorá vás unáša do neznáma. Uvedomujete si, že o malú chvíľku získate  vizitky dospelosti – maturitné vysvedčenia.

Prajeme vám, milí naši študenti, aby ste v živote boli zdraví a spokojní, aby vaše šťastie bolo v životných hodnotách a túžbach, aby ste šírili okolo seba porozumenie a pochopenie. Prajeme vám, aby z vás boli láskaví a citliví ľudia, pripravení vstúpiť do sveta.

Prajeme vám, aby aj  svet bol pripravený prijať vás a otvoriť vám svoju náruč

Vedenie školy a učitelia

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria z exkurzií a mimoškolských aktivít

 

 

Turistická trasa - SVIŠŤOVKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Svetový potravinový deň

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

Chata pod Rysmi

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stužková 4.AM

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zbojnícka chata

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sweet cup

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovčia farma v Toryse

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gastronomická výstava jedál v Starom Smokovci

 

Chyba pri načítaní stránky

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konská farma – Veľký Šariš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rollandov hrebeň – B ardejov

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 

 

 


Farma chovu hovädzieho dobytka – Krásna Lúka

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 


 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 


 

 

 

 

 

Turistická trasa – Téryho chata

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 


 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 


Chyba pri načítaní stránky Chyba pri načítaní stránky
 

 

 

 

 

 


Výroba syrov - Krivany

 

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

Chyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránkyChyba pri načítaní stránky

 

 

 

 

 

 

 

Čistiareň odpadovej vody - Lipany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hurá prázdniny!

 

 

 

 

Vec, ktorú každý dospelý vám študentom závidí sú prázdniny.

Blíži sa leto, čas ničnerobenia a leňošenia. No nie je to tak u všetkých. Mnohí sa po skončení školského roka vrhnú do práce, aby si zarobili nejakú korunku. Dobrý príklad študentov nasledujú aj niektorí pracujúci, ktorí si tiež privyrábajú letnými brigádami. A niekedy sú to veľmi kuriózne zamestnania.

 

        Počítadlo prázdnin sa za chvíľu spustí. Všetkým študentom prajeme pohodou a oddychom naplnené prázdninové mesiace.  Tešíme sa na vás v školskom roku    2008/2009.

 

 

Vaša redakčná rada

 

 

 

 

 

 

 

 

Lúčia sa s Vami

Redakčná rada:

V. Saxová

L. Kužmová

E. Vargová

A. Bujňáková

T. Struková

L. Sekeráková

 

Odborná spolupráca:

 MVDr. M.Baňasová, Ing. D.Angelovič

 

Jazyková úprava:

Mgr. E. Belišová, Mgr. V. Marčáková

 

Technická úprava:

PaedDr. M. Mihok

 

Kreslene, macko, srdieckanapis na strome

© SOU Lipany

 

Krásne prežitie letných prázdnin!!!*