Elán

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

Časopis žiakov a učiteľov SOŠ Lipany č.10

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsah

 

 

 

Všetkým, ktorí čítajú tieto riadky... 2

O Vianociach. 5

História vianočných pohľadníc. 6

Názvy Vianoc na Slovensku. 7

Vianočná mágia. 8

Kde sa začína Nový rok?. 10

Šľachetný čin. 12

Účelové cvičenie. 13

Svetový deň zdravej výživy. 15

O srdci 16

Vianočný receptár 19

Kaleidoskop zaujímavostí 21

Nástroje krásy. 23

V službách čarovnej tyčinky. 25

Špirála – magická palička. 27

Z histórie nášho okolia. 29

Odborný výklad ľudových porekadiel 31

Brepty. 33

Projekt Comenius. 34

Vedeli ste, 35

Humor – korenie života. 36

Naj Mgr. Marcely Pillárovej 37

Ako sa legálne zničiť. 39

Desať dôvodov na spokojnosť. 41

Čo ma vie rozčúliť?. 42

Niekoľko užitočných rád. 44

Spýtali sme sa Vás. 46

Na ceste za krásou. 49

Stužková. 50

Novoročné želanie. 52

 

 

 

Všetkým, ktorí čítajú tieto riadky...

 

Prvé číslo nášho školského časopisu, ktoré máte práve v rukách, dýcha tak trošku už  vianočnou atmosférou, a tak nám napadlo zhodnotiť uplynulý krásny čas jesene a ...

 

Jeseň v tomto roku bola skutočne krásna, plná krásneho farebného lístia a slnka, ktoré sme si vychutnávali bohatými dúškami. No slniečko sa nám už skrylo kdesi za mraky a pani zima začala natriasať svojou perinou...

Ani sme sa nenazdali a je tu opäť čas  voňavých, rozprávkových Vianoc...

Prajeme Vám, aby ste dni pred Vianocami prežili v radostnom očakávaní.

A keď prídu Vianoce...

...aby boli pre vás sviatkami lásky, pokoja, radosti a rodinnej pohody. Aby ste vedeli rozdávať to dobré, čo máte vo svojich srdiečkach, ľuďom okolo seba.

Prajeme Vám zo srdca všetko len to najlepšie a najkrajšie, aby sa Vám splnili aj tie najtajnejšie želania, a to nie len na Vianoce, keď sa narodí Láska...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To všetko Vám praje redakčná rada.

 

 

 

O Vianociach

 

Aby nedošlo k nedorozumeniu: rodina je zázračná a dôležitá vec a pokoja nikdy nie je dosť. Ak sa tieto dve veci spoja aspoň na pár dní v pokojnom rodinnom spolužití, je to krásne a zmysluplné. A ak k tomu dôjde na Vianoce, tak je to výborné.

Vianoce sú sviatkom človeka, ktorý si nie je istý, či to čo robí má zmysel, človeka, ktorému sa všetko rozpadá pod rukami a on nevie čo s tým. Napriek všetkému dúfa, že sa stane zázrak a niekto sa naňho usmeje o povie mu: "Dobre to robíš."

Vianoce sú sviatkom ľudí, ktorí čakajú v strachu a bolesti na centrálnom príjme nemocníc, ľudí, ktorí by chceli byť šťastní a spokojní, ale sú sami a cítia, že svet, v ktorom sa cítili doma sa im vzďaľuje. 

Vianoce sú sviatkom ľudí bez domova, ponevierajúcich sa po uliciach miest, ktorí by sa raz už konečne chceli prebudiť v teple a doma.

Vianoce sú sviatkom utečencov, sviatkom tých, ktorí by chceli byť spokojní a šťastní, ale narodili sa v nesprávny čas na nesprávnom mieste. A už skoro vôbec neveria, že niečo ako "správne miesto" vôbec existuje.

Vianoce sú sviatkom tých, ktorí smútia nad smrťou najbližších a strašne chcú, aby smrtka s kosou nemala posledné slovo.

Vianoce sú sviatkom troch múdrych mužov, ktorí opustili všetko a sami celkom dobre nevedia, prečo sa vydali za hviezdou.

Vianoce sú sviatkom úzkosti, ktorá sníva o pokoji.  

 

 

mojerecepty: história vianočných pohľadnícmojerecepty: história vianočných pohľadníc

História vianočných pohľadníc

Prvé vianočné karty vytlačila v roku 1840 tlačiareň Charlesa Drummonda v škótskom Edinburgu. Bol to iba jednoduchý lístok a na ňom odkaz: Príjemné sviatky! Prvú ozajstnú maľovanú pohľadnicu predával sir Henry Cole v roku 1848 v Londýne. Motív bol trochu kontroverzný – maliar John Callot Horsley na ňu namaľoval šťastnú rodinku, rodičov s deťmi, ktorí si štrngajú s pohármi plnými vína. Prvá vianočná pohľadnica sa predala v náklade tisíc kusov a stala sa hitom vtedajších Vianoc.

Odvtedy sa vianočné pohľadnice rozšírili do celého sveta a po čase k nim pribudla aj móda vydávať špeciálne vianočné poštové známky.

mojerecepty: história vianočných pohľadnícPrvé želania k Vianociam sa rozhodol priateľom a príbuzným poslať Nicolo Monte Mellini z talianskej Perugie. V roku 1709 napísal niekoľko básničiek a myšlienok na kartičky a rozposlal ich svojim blízkym.

Jeho myšlienky sa neskôr chopili dvaja tlačiari v Miláne, ktorí začali predávať maľované pozdravy. Zvyk sa postupne rozšíril a stal neodmysliteľnou súčasťou nielen vianočných sviatkov.

Najväčší výrobcovia pozdravov vo vyspelých krajinách dnes zamestnávajú celé tímy odborníkov a tvorba novej série si vyžaduje komplikovaný proces, od prieskumu verejnej mienky cez množstvo grafických a farebných návrhov, po samotnú masovú tlač a distribúciu.

 

 

 

Názvy Vianoc na Slovensku

 

Pre 24. december máme na Slovensku niekoľko názvov. Oficiálne sa tento deň a večer volajú Štedrý pre bohato prestretý stôl a množstvo jedál. Na východnom a čiastočne aj na strednom Slovensku sa vyskytuje názov “vilija” alebo “virgilija”, odvodený od latinského “vigília”, čo znamená predvečer sviatku. Slávenie sviatku večer pred jeho skutočným termínom prebrala cirkev zo židovskej tradície. Pre Židov sa totiž deň začína predchádzajúcim večerom. Preto sa slávnostné vianočné omše slúžia o polnoci z 24. na 25. decembra. Hlavná vianočná omša je však 25. decembra predpoludním.


         V prevažne evanjelických dedinách stredného Slovenska nájdeme staré pomenovanie Dohviezdny večer. Používajú sa aj spojenia Pôstny alebo Postiaci a Svätý večer. V Novohrade a v časti Hontu a Zemplína sa zachovalo staré slovo Kračún. Používa ho aj ukrajinčina (Kračun), bulharčina (Kračon), maďarčina (karácsony) aj rumunčina (grăčiun). Jeho etymológia sa vysvetľuje dvojako.
Pochádza buď zo slovesa krátiť, čo súvisí s krátkosťou dní v čase zimného slnovratu, alebo z latinského creatio - narodenie.

 

V juhozápadnej polovici Slovenska sa ustálil názov Vianoce zo staronemeckého Winnahten.

 

V severovýchodnej časti Slovenska sa na označenie Vianoc používa slovo Hody.

 

V severnej časti Trenčianskej stolice a na Kysuciach sa im hovorilo jednoducho Sviatky.

 

 

 

 

 

 

Vianočná mágia

 

         Rozkrajovanie jabĺčok, púšťanie sviečok, rybacie šupiny pod tanierom. Poznáme to asi všetci. Sú to však len zvyšky bohatých obyčajov, ktoré sa spájali  s Vianocami.

 

Mágia slova

Kedysi sa príprava na Vianoce začala už v jeseni. Ľudia sušili ovocie, hrušky, jablká, slivky, čerstvé ukladali na povalu. Varil sa obľúbený slivkový lekvár, zbierali sa huby, ktoré sa potom pridávali do kapustnice. A tlačila sa kapusta. Na rozdiel od súčasnosti predvianočné obdobie sa začínalo už 21. decembra, na deň zimného slnovratu. Podľa starého cirkevného kalendára v tento deň oslavoval meno Tomáš. Na Tomáša chodili vinšovať s oceľou, symbolom pevnosti. Platila v čase Vianoc zásada, že vinšovať môžu iba muži, nikdy nie ženy, lebo tie prinášali smolu.

 

Kosti a maslo

Na Tomáša sa konali tiež zabíjačky. Gazdovia verili, že keď v tento deň zabijú prasiatko, mäso dlho vydrží. Tlačenky a klobásy sa nerobili, to je novodobejšia záležitosť, skôr zabíjačková kaša. Kosti, ktoré zostali po zvierati, využili dievčatá na ľúbostnú mágiu. Rozhodili ich po dvore, pribehol pes a čiu kosť zobral ako prvú, tá sa najskôr vydala. Maslo, ktoré sa vymútilo na svätého Tomáša, malo čarovnú a liečivú moc. Odložilo sa a keď niekto ochorel, robili sa z neho zábaly. Nemocnému vraj malo zaručene pomôcť.

 

Všetko čisté

Deň pred Vianocami sa celá domácnosť dôkladne vyupratovala. Bielili sa izby, vymazala sa hlinená podlaha - zmesou hliny, pliev a kravského lajna. Tam, kde mali dlážku drevenú, vydrhli ju lúhom. Prezliekli sa periny, umyli obloky, všetko v dome muselo byť dokonale čisté. Do večera muselo byť všetko hotové. Na Štedrý deň boli totiž takéto činnosti zakázané.

 

Ženám vstup zakázaný: „Kresťanské zvyky s predkresťanskými sa najväčšmi prelínajú na Štedrý deň. V jeho centre stála mágia počiatku - všetko, čo sa robilo, malo byť vzorové, lebo sa verilo, že ako sa to spraví na Štedrý deň, tak to bude po celý rok. Každá činnosť mala byť pozitívna a všetci mali byť k sebe milí, aby to tak bolo po ďalších 365 dní.“

 

Aj na Štedrý deň platil veľmi striktný zákaz vstupu žien do cudzej chalupy. 

Dôvod bol prostý - mnohé ženy považovali za bosorky, ľudia sa obávali, že im ublížia. Dodáva, že to platilo aj na Nový rok. Naopak, vítaní boli mladí junáci. Tí nosili zdravie, šťastie a bohatstvo.

 

Zázračný chlieb

Na Štedrý deň sa vstávalo pred brieždením. Okolo druhej ráno sa začínalo piecť, pretože keď svitalo, muselo byť už napečené. Pečivo a chlieb muselo byť poriadne vykysnuté, vysoké. Ak nie, znamenalo to úpadok hospodárstva. Zvyklo sa do pece sádzať toľko bochníkov, koľko bolo v dome ľudí a do každého vložiť strúčik cesnaku. Čí cesnak očernel, ten mal zomrieť.

Na východnom Slovensku vkladali do vianočného chleba fľaštičku s medom. Ten mal potom zvláštnu moc - používal sa na liečenie aj pre nápoje lásky.

Kúskami cesta, ktoré zostali, gazda ponatieral stromy, aby dobre rodili. Potom nanosil vodu na celé sviatky a do studne hodil štipku soli - mala sa tak očistiť.

Na Štedrý deň sa nič nepožičiavalo a kto mal požičané, snažil sa to do večera vrátiť.

 

Zlaté prasiatko

Počas celého Štedrého dňa sa jedlo iba veľmi málo. Platilo tiež, že človek nemal jesť vonku, lebo si naň budú ľudia po celý rok ústa otvárať. Nesmelo sa jesť nič z toho, čo bolo určené na večer, alebo tomu podobné. Kto zjedol napríklad orech či mak, mal trpieť na vredy.

Tí, čo sa poctivo postili, mohli uvidieť večer zlaté prasiatko - v skutočnosti to bol trik na deti, aby vydržali bez jedla. A prasiatko? Bolo odrazom zrkadla, ktorým rodič šikovne manévroval.

Na väčšine Slovenska sa hovorilo, že na Štedrý večer sa konzumuje mäso beznohé, čiže ryba, v starších obdobiach sa za pôstne jedlo považovali aj raky   a žaby. Na Prvý sviatok vianočný sa konzumovalo mäso dvojnohé, morky, kačky, husi, na Štefana mäso štvornohé. S výnimkou evanjelických oblastí, tam pôst nepoznali.

 

 

 

 

Kde sa začína Nový rok?

 

Nový rok neoslavujeme všetci naraz. Kde vítajú ľudia Nový rok ako prví či ako poslední na svete?

         Slnko vychádza nad Antarktídou

Skutočne najvýchodnejším kúskom pevniny, na ktorom môžeme ako prví na zemi vidieť vychádzajúce slnko, je v oblasti ľadovca Dibble a zálivu Victor na pobreží východnej Antarktídy. Deň sa tam začína asi o polhodinu skôr než na východných ostrovoch Kiribati. Pre zvedavých turistov však miestne podnebie nie je až také lákavé na vítanie roku ako na tropických ostrovoch

Najvýchodnejšie miesto - Ostrov Millenium, Kiribati, Mikronézia

Najvýchodnejším miestom na zemi, kde ľudia vítajú Nový rok ako prví na celom svete, je ostrovný štát Kiribati v Tichom oceáne a jeho najvýchodnejšie položený ostrov Millenium. Pôvodne sa volal atol Caroline, ale pri príležitosti vítania nového tisícročia mu dali miestni obyvatelia nové meno. Ostrov už v súčasnosti nie je trvalo obývaný, ale na prelome roka tam prebiehajú veľké oslavy, pri ktorých všetci čakajú na východ slnka a začiatok ďalšieho roka. S ostrovom  Millenium sa spája niekoľko „naj." Je považovaný za najmenej narušený tropický atol – koralový ostrov na svete. Žije na ňom najväčšia populácia jedinečných kokosových krabov, ktoré dorastajú do obrovských rozmerov, môžu dosahovať dĺžku až pol metra.

Celá oblasť Kiribati je v dôsledku neustáleho stúpania hladiny svetových morí jedným z najviac ohrozených miest. Atol Millenium siaha len šesť metrov nad more a miestni odborníci predpokladajú, že sa do roku 2025 celkom stratí pod vodnou hladinou. Zároveň je asi najodľahlejším miestom na svete.

Najbližšie leží ostrov Flint, vzdialený 230 km, od kontinentálnej pevniny Severnej Ameriky až 5100 km. Všetky ostrovy sú rajom pre potápanie a pozorovanie podmorských tvorov, napríklad v najväčšej chránenej morskej oblasti The Phoenix Island Marine Protected Area, plnej koralových útesov, modrých lagún a podivných morských tvorov. Je považovaná za posledný nedotknutý a neznečistený morský kút sveta.

         Počasie býva hmlisté, veterné, daždivé a za rok je tam priemerne len okolo desať jasných dní.

 

 

 

 

Šľachetný čin

Úloha ľudskej krvi a jej zložiek v správne indikovaných prípadoch je nezastupiteľná. Napriek vytrvalým snahám vedcov vytvoriť po každej stránke plnohodnotnú umelú krv sa to zatiaľ úplne nepodarilo. Krv so všetkými svojimi zložkami je až priveľmi zložitou a dokonalou tekutinou. Naďalej zostáva jej výlučným a nenahraditeľným zdrojom darca krvi - zdravý človek. To všetko darcovia krvi vedia . Uvedomenie si dôležitosti týchto vecí je krokom k uvedomeniu si krehkosti ľudského bytia, krokom k tomu, aby sme si vážili ľudský život. Aj v našej škole máme žiakov, učiteľov a zamestnancov, ktorí neváhajú a svojou krvou prispievajú k záchrane ľudských životov. Ďakujeme im!

 

 

 

 

 

 

 

 

Účelové cvičenie

 

„Beda, kto v mori vidí iba vodu, kto nepočuje nemú prírodu, kto v skalách vidí iba skaly.“

(A. Sládkovič)

„Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherne vydanie.“   (H. Ch. Andersen)

„Hory naše hory, milujem vás vrele, dám vám dušu svoju, dám vám srdce celé.“ (nápis na chate - Kokava Háj)

„Príroda bohužiaľ nevie, že človek je jej priateľom.“ (Andrejev)

Rozvoj ľudskej spoločnosti so sebou prináša aj postupné zabúdanie človeka na to, odkiaľ vzišiel. Na našej planéte neexistuje iný druh, ktorý by v priebehu času získal takú schopnosť meniť a ovplyvňovať svoje životné prostredie ako práve človek. Takmer neexistuje jedinec, ktorého by nepotešil čo len letmý pohľad na rozkvitnutú lúku, plnú tých najúžasnejších tvarov, farieb a vôní alebo prechádzka lesom plná tajomných zvukov pod majestátnou klenbou stromov. V prírode hľadáme harmóniu tela a ducha, čerpáme z nej energiu a utiekame sa k nej ako k zdroju zážitkov a poznania. Mnohí z nás majú blízko do lesa. Aj účelové cvičenie sme realizovali v jednom z našich lesov. Toto  cvičenie splnilo svoj účel. Všetko sme na ňom zažili, videli a cítili.

 

 

 

 

Svetový deň zdravej výživy

Zdravá výživa – často opakované slovo. Málokto by vedel povedať, čo presne pod tým rozumieť. Väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Zdravá výživa však môže rozhodnúť o našom zdraví – či chorobe. Telesnom i duševnom. Zdravá strava neznamená len kvalitné "palivo" pre svaly. Zdravá strava znamená aj výživu pre mozog. Správnu funkciu mozgu môžete ovplyvniť stravou. V dobrom i v zlom. Aj to je dôvod, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem "racionálna výživa".

Len jedno nám neide do hlavy: prečo nezdravé tak chutí?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O srdci

 

„Srdce má svoje dôvody, o ktorých rozum nič nevie“. (Blaise Pascal)

 

 

Slovom a obrazom o centre všetkých ľudských citov - o srdci.

 

Slovné spojenia so slovom srdce - poznáte ich? Viete, čo tieto výrazy znamenajú?   Zamyslite sa!

 

- mať srdce otvorené pre všetkých

               - uzamknúť si srdce

 

- stratiť srdce

        

      - kameň mu spadol zo srdca

 

- mať veľké srdce

 

           - mať srdce na pravom mieste

 

- načúvať svojmu srdcu

 

                             - mať srdce z kameňa

 

- mať niečo na srdci

 

                                                          - mať ubolené srdce

 

- nosiť niekoho vo svojom srdci

 

                                                                                        - zo srdca obdarovať

 

           - byť jedno srdce a jedna duša

 

                                                                         - hovoriť zo srdca

 

 

Vianočný receptár

 

Čo by to boli za Vianoce bez priberania? Preto Vám ponúkame jeden výborný, jednoducho zvládnuteľný, rýchly vianočný recept, ktorý dokáže poskytnúť nielen príčinu, ale aj „aliby“  na nejaké kilá naviac.

Doprajme si neresť aspoň teraz, keď možnosť užiť si slnka vzhľadom na počasie  nie je veľká. Leto a plavky sú ešte ďaleko,  preto tie dva – tri (možno) čokoládové kúsky sa v našom tele  stratia. Zvládnu ho aj tí s najmenšími skúsenosťami s pečením.

 

 

ŠTUDENTSKÁ  PEČAŤ

 

Budeme potrebovať:

250 g stuženého pokrmového tuku (CERA), 250 g práškového cukru, 3 polievkové lyžice kakaového prášku, 3 celé vajcia, 4 Horalky, 100 g lieskových orechov, 50 g hrozienok, 2 balíčky želé cukríkov, 1 mokka lyžička mletej škorice.

 

Pracovný postup:

cukor, kakaový prášok, škoricu a celé vajcia spracujeme na hladkú masu a miešame vo vodnom kúpeli najmenej 20 minút. Potom do hmoty vmiešame na kocky pokrájaný stužený pokrmový tuk a počkáme, až sa úplne rozpustí. Nádobu s masou odstavíme z vodného kúpeľa a rýchlo vmiešame opražené, šupiek zbavené lieskové oriešky, na malé kúsky pokrájané Horalky, hrozienka a od cukru v teplej vode opláchnuté, na polovice pokrájané želé cukríky. Všetko dobre premiešame a pevne vtlačíme do formy (srnčí chrbát), ktorú sme predtým celú vyložili mikroténovou fóliou. Masu necháme stuhnúť v chladničke (najlepšie počas noci). Po vyklopení z formy a stiahnutí fólie krájame ostrým nožom na 3-4 mm rezy.

 

Vyskúšajte, neobanujete!

 

 

Kaleidoskop zaujímavostí

 

 

 


Píše dvoma jazykmi oboma rukami naraz

         Obyvateľ Indie Amanullah sa preslávil schopnosťou písať dvoma rôznymi jazykmi oboma rukami naraz. Rôzne vety dokáže napísať jednou rukou v angličtine a druhou v tamilčine. Zdokonalil svoju schopnosť a dnes dokáže písať piatimi ďalšími kombináciami jazykov vrátane arabčiny. Šikovný 53-ročný Amanullah dúfa, že sa mu podarí zapísať do Guinnessovej knihy rekordov. V indickej obdobe tejto knihy Limca už jeho meno figuruje.


Mladý bezdomovec našiel výhru snov

         Sedemnásťročný Kamande z Nairobi si išiel uľaviť v parku a našiel v prepočte 150-tisíc slovenských korún. Tieto peniaze skryla miestna rozhlasová stanica, ktorá organizovala súťaž hon na poklad. Niektorí obyvatelia hľadali výhru týždne. Chlapec chce peniaze minúť pre svoju mamu, ktorá robí slúžku. „Chcem, aby moja mama mala dobrý život, kúpim kúsok zeme a postavím na ňom domy na prenájom,“ povedal Kamande.


Elton John trpí záchvatmi zúrivosti

         Britský spevák Elton John pripustil, že trpí záchvatmi zúrivosti. Prichádza to vraj spolu s kreativitou. „Väčšinou sa rozzúrim, keď som unavený. Vtedy vychádza zo mňa zlá nálada a iracionalita. Nenávidím to na sebe. Zmenil som svoje správanie odvtedy, čo som skončil s alkoholom a drogami, ale stále je vo mne podráždenosť,“ povedal Elton.


Nový rýchlostný rekord vzducholode

         Americký dobrodruh Steve Fosset  vytvoril nový svetový rekord. Nad jazerom Constance pilotoval vzducholoď, s ktorou dosiahol rýchlosť 111,8 kilometrov za hodinu. Predchádzajúci rekord z roku 2000 bol na úrovni 92,8 kilometra za hodinu. Vzducholoďbola 75 metrová. V júli 2002 Fossett ako prvý obletel v balóne svet a v roku 2004  oboplával Zem za 58 dní.

 


 

 

 

Nástroje krásy

 

Keď sa v domácnostiach objavili prvé vysávače, niektoré podnikavé ženy pre tvorbu účesu využili vychádzajúci prúd vzduchu. Jednoducho nasadili hadicu na druhú stranu prístroja...

 

Vďaka viacúčelovému elektromotoru, ktorý poháňal vysávače, mixéry a ďalšie domáce  vychytávky, sa mohli pred sto rokmi zrodiť aj prvé fény. Pri ich používaní bolo poriadne horúco. Išlo vlastne  o ventilátor poháňaný motorom, vzduch prúdil do trubice s rozžeravenými vláknami a tam sa ohrieval na úctihodnú teplotu 90 °C.

 

Z prvého ručného sušiča vlasov sa radovali Američanky v roku 1920. Od našich moderných sa vzhľadom až toľko nelíšili.  Vtedy sa fény vyrábali z hliníka a nerezovej ocele s chrómovými vložkami. Rozdiel by ste  pocítili v ruke, vážil pekných pár kilogramov.

Odľahčovať sa začalo v dobe, kedy výrobcovia začali používať plasty. Vďaka nim získali fény aj rôzne iné tvary, farby, možnosť nástavcov na  tvarovanie prúdu vzduchu.

 

Okolo roku 1970 sa ženy dočkali malého „cestovného“ fénu. Koniec minulého storočia priniesol fénom zvýšený výkon z pôvodných 300 wattov na 400 štyristo násobok, regulátor sily prúdu vzduchu a jeho teploty.

Najhorúcejšie novinky sa chvália super technológiou aj skvelým designom. Solis Twist 3800  Clasicc je dlhý len 16,8cm a váži asi 350 gramov. Však prúd vzduchu, ktorý vypúšťa, je vďaka 17 000 otáčok motoru za minútu úctyhodný.

 

 

 

 

 

 

V službách čarovnej tyčinky

 

Klasický rúž – vysúvacia tyčinka ako ju poznáme dnes sa zrodila v roku 1915. Ale to neznamená, že  si pery ženy nezvýrazňovali skôr. Zdá sa, že  trik, ako dodať perám plnosť využívali už ženy v Mezopotámii pred 5000 rokmi. Farby boli prírodné, získavali sa predovšetkým z rastlín. Na tie neskôr vsadila i krásna  Kleopatra. Jej špecialitou boli drvené  karmínové  krovky chrobákov, ktoré pery sfarbili sýtočerveno. Lesk perám pridávala kvapka oleja.

O moci nalíčených perí svedčí to, že v stredoveku mohla byť žena s červenými ústami označená ako čarodejnica a v najhoršom prípade dokonca skončiť upálená na hranici.

Muži podliehali čaru nalíčených žien zrejme až príliš často. Anglický parlament v 17. stor schválil zákon, ktorý umožňoval džentlmenom rozvod, ak po svadbe zistili, že žena nie je prirodzene krásna ako sa prezentovala pred svadbou.

 Základom historických rúžov bola zmes olejov a voskov ofarbená pigmentami. O jej pevný tvar sa zrejme zaslúžil arabský chemik a fyzik nazývaný Abulcasis,  ktorý  hmotu  spracovával do hrudiek. Postup opísal vo svojej encyklopédii.

Oficiálneho krstu na verejnosti  sa rúž dočkal v roku 1883 na svetovej výstave  v Amsterdame. Stal sa hitom, i keď nebol lacný. Vyrobili ho z jelenieho oleja, vosku, červenej farby a rastlinných olejov. Malý šúľok sa predával zabalený v hodvábnom papieri. Na začiatku 20 storočia získala hmota tvar tužky.

Rok 1915 priniesol prevrátené kovové puzdro, ktoré pripomínalo kužeľovitý tvar náboja do pušky.

Minulé storočie bolo pre rúž zlatým vekom. Filmové hviezdy sa bez neho nezaobišli, ale rýchlo si našiel cestu aj k obyčajným ženám.

V roku 1930 slávny filmový maskér Max Factor, propagátor výrazného líčenia, vymyslel lesk na pery. Od roku 1950 si mohli vďaka americkému chemikovi Hazhelu Bishopovi ženy do svojej skrášľujúcej výbavy pridať rúž dlhotrvajúci - bozkávateľný. Podľa nových prieskumov má práve teraz v kabelke rúž 83 % žien. Novinky rúžov nielen skrášľujú, ale i omladzujú.

 

 

Špirála – magická palička

 

Za špirálu, skrášľujúcu ženské oči, vďačíme mužom. Prvým bol Eugen Rimmel, syn francúzskeho parfuméra, ktorý sa začiatkom 19. storočia so svojou rodinou prisťahoval do Londýna. V roku 1834 otvoril vlastnú parfumériu a časom vybudoval úctihodné kozmetické impérium. Mal veľa nápadov, ale nezabudnuteľnou sa stala špirála – úplne nový spôsob, ktorým si ženy mohli zvýrazniť oči. Do tejto doby im slúžil obyčajný čierny uhlík, ktorý mihalnice načiernil. Dodnes sa v mnohých krajinách slovo rimmel používa pre označenie špirály.

Za druhým tvorcom musíme ísť za oceán. Americký lekárnik T. L. Williams v roku 1913 pre sestru Mabel zmiešal vazelínu s uhoľným prachom, aby zvýšil sestrine šance zapôsobiť u vysnívaného muža. Pretože to fungovalo, Williams začal vyrábať špirály vo veľkom. Založil firmu Maybelline. Názov vznikol zložením časti zo sestrinho meno a časti slova vaseline, dôležité súčasti farbiacej hmoty. Pôvodná špirála sa predávala v puzdre, farebná pasta sa nanášala navlhčenou kefkou. Škatuľky s čiernym líčidlom, ktoré trochu pripomínali krém na topánky, sa používali ešte na konci 20. storočia.

Rok 1938 priniesol ženám vodeodolnú variantu. Odolala slzám zásluhou pridaného terpentínu, ktorý hrozne zapáchal a spôsoboval alergie.

Praktické tuby s tyčinkovým aplikátorom uviedla na trh v roku 1957 značka Helena Rubinstein.

Riasy ako žmurkacia bábika, to bola v druhej polovici minulého storočia výsada filmových hviezd. Nosili ich v civilu, napríklad kráska Olga Schoberová. Štafetu prevzali modelky. Poznáte na Twiggy? Vyzerala, že žmurknutie jej krehké telíčko preváži dopredu.

Výrobcovia špirál skoro pochopili, že nestačí riasy len nafarbiť, ale ženy ich chcú i predĺžiť, zahustiť a natočiť, aby vyzerali ako tie umelé, nalepovacie. Vylepšovalo sa zloženie, dokonca sa pre zväčšenie objemu pridávali do farbiacej hmoty jemné chĺpky. Bokom nezostali ani aplikačné kefky. Menila sa hustota, dĺžka, neskôr sa objavil aj bodlingový hrebienok. Trendy velili i farbám. Blondínky ocenili vedľa čiernej i hnedú špirálu, môžete mať taktiež modrú, zelenú, fialovú. Medzi najnovšie novinky patria pohyblivé špirály a tie, ktoré podporujú rast rias.

 

 

 

Z histórie nášho okolia

 

 

Obec Krivany vznikla asi v 13. storočí (r. 1274 - 1288) za panovania Ondreja II., kráľa Uhorského. Názov pochádza z tohto obdobia pod prvotným menom "CLINE", v dokumentoch išlo o ohraničenie chotára krivianskeho a susedného Oľšova. Ďalšia zmienka o názve obce je z roku 1312 "CRIVAN", išlo o listinu schvaľujúcu "bratstvo fraternitu". Pôvodný etymologický názov bol azda "KRIVA - KRIVE", prípadne neskôr "Krivoň alebo Krivan", z čoho pravdepodobne povstal i dnešný názov KRIVANY.

Obec leží na ceste vedúcej zo sídla okresu Sabinov, cez Lipany do Brezovice, 16 km severozápadne od Sabinova. Leží 426 metrov nad morom. Obec je veľmi starobylá a má veľmi bohatú históriu, ešte aj v súčasnosti pri rôznych výkopových prácach narazíme na murivá po niekdajších 11 kaštieľoch. Chotárne názvy, ale aj archeológia tu dokumentujú nálezy z neolitu, drevený Hrádek, staropohanské obetište - Za kamiň, Božišče - Bažov, starobylú cestu na Putnov, prítomnosť českých bratríkov, ich vodcu Axamita, ktorému tu na brehu menom Koscilek, Čierny pluk Matiáša Korvina zrúcal kaštieľ - vykopávky z neho sú vystavené v sypanci v centre obce.

V súčasnej dobe sú v obci tri významné kultúrne pamiatky. Medzi najvýznamnejšie patrí svätyňa kostola, ktorá bola postavená v rokoch 1470 - 1520. Ostatná časť kostola bola zničená požiarom v roku 1770. Ďalšou významnou kultúrnou pamiatkou je renesančný kaštieľ, postavený v roku 1635 a kultúrna pamiatka - Kamenný mlyn z min. storočia. Veľkou raritou obce je krytý amfiteáter, ktorý je umiestnený v centre obce. Každoročne sa na ňom koná folklórny festival.

 

 

 

 

 

Odborný výklad ľudových porekadiel

 

 

 

(Láska hory prenáša.)

Kinetická energia eroticky motivovaného vzťahu môže byť použitá na transport veľkých geologických útvarov.

 

(Sýty hladnému neverí.)

Prenos informácie od jedinca s kalorickým deficitom k jedincovi s kalorickou potrebou už saturovanou, je blokovaný.

 

(Tichá voda brehy myje.)

Chemická zlúčenina vodíka s kyslíkom, ktorá produkuje minimálnu úroveň hlasitosti, spôsobuje eróziu hornín, uložených pozdĺž jej trajektórie.

 

(Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva.)

Akustické vlny, šíriace sa zo zdroja v ľudskom hrdle, sa odrazia od bariéry geologického pôvodu so silou adekvátnou k pôvodnému impulzu.

 

(Božie mlyny melú pomaly ale isto.)

V závode na spracovanie obilia, riadenom nadprirodzenou bytosťou, je nízka produktivita práce vyvážená úplnou spoľahlivosťou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brepty

 

 

-        Váš syn stále dáva pozor, či dávam pozor a keď si myslí, že nedávam pozor, tak nedáva pozor.

-        Váš Martin bez povolenia padá zo stoličky.

-        Vedomosti vašej dcéry sa rovnajú nule. Pre postup do vyššieho ročníka je potrebné, aby ich minimálne zdvojnásobila.

-        Spolužiakom sústavne našepkáva nedovoleným spôsobom.

-        Váš Andrej zlomil školskú zemepisnú mapu o hlavu spolužiaka. Plátno to vydržalo, je však nutné zaplatiť opravu rámu.

-        Bije spolužiačku dáždnikom, ktorý mu nepatrí.

-        Pravidelne chodí nepravidelne do školy.

-        Vaša dcéra zjedla spolužiačke Kudláčkovej pomôcky na vyučovanie.

-        Váš syn vyrušuje tým spôsobom, že behá po stene.

-        Spal na hodine tak tvrdo, že ho neprebudil ani príchod pána riaditeľa, ktorý má inak pomerne prenikavý hlas.

-        Cez prestávku silno kopal do dverí a keď bol napomenutý, kopol si drzo ešte raz, pričom padla omietka a poranila mu oko.

-        Stále sa hlási aby dokázal, že nič nevie.

-        Pľul na schodoch na nižšie postaveného učiteľa vyššieho ročníka, čím znížil jeho vážnosť aj pre nižšie ročníky.

-        Ohrozoval spolužiakov nožíkom, ktorý mal použiť až na tretej vyučovacej hodine.

-        Vaša dcéra sa necháva obchytkávať od spolužiakov a nehlási to učiteľovi.

-        Svojím spevom úmyselne rušil hodinu spevu.

-        Neustále sa smeje a odmieta mi povedať na kom.

-        Vyliezol na skriňu, tam sa usadil na celú hodinu a snažil sa ma vydierať, že zlezie, keď mu nedám ďalšiu poznámku, čo ja samozrejme odmietam.

-        Žiadam vás, aby ste mu nedovolili pozerať druhý diel Krstného otca.

-        Počas písomky vnucuje spolužiačke správne odpovede.

-        Močí do výšky očí.

-        Rozbil okno a vyhováral sa, že preto, lebo potreboval kyslík.

-        Hlási sa nohami.

-        Smial sa mi za chrbtom do očí.

 

 

 

 

   Projekt Comenius

 

 

Naša škola by sa rada zapojila do projektu Comenius, ktorého cieľom je posilniť európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami.

Projekty umožňujú žiakom a učiteľom z rôznych krajín pracovať spolu na jednej alebo viacerých témach spoločného záujmu.

Partnerstvá Comenius pomáhajú žiakom a učiteľom nadobudnúť a zlepšiť si schopnosti nielen v téme alebo oblasti, na ktorú je projekt zameraný, ale tiež v oblasti tímovej práce, spoločenských vzťahov, plánovania a realizácie projektových aktivít, či používania informačných a komunikačných technológií.

Zapojenie sa do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu k štúdiu jazyka. Podmienkou multilaterálneho partnerstva sú minimálne tri školy z troch rôznych krajín a trvanie projektu je dva roky.

Ak sa nám podarí napísať projekt a bude schválený, s aktivitami začneme od začiatku budúceho školského roka. Úspešnosť schválenia projektu je asi 50 percent. Naši nádejní budúci partneri sú z Turecka, Anglicka, Poľska, Bulharska, Francúzska a Rumunska.

Držte nám palce!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedeli ste,

 

-        že je nemožné dotknúť sa jazykom vlastného lakťa?

-        že keď sa vám silno kýchne, môžete si zlomiť rebrá?

-        že keď sa pokúšate potlačiť kýchnutie, môžu vám prasknúť žilky v hlave a v krku a môžete zomrieť?

-        že keď sa pokúsite pri kýchaní mať otvorené oči, môže vám ich vytlačiť z hlavy?

-        že prasatá sú telesne stavané tak, že nemôžu pozerať smerom na oblohu?

-        že 50% svetového obyvateľstva ešte nikdy netelefonovalo, ani nebolo volané telefónom?

-        že potkany a kone nie sú schopné povracať sa?

-        že keď máte nasadené slúchadlá (napr. z walkmanu) počas jednej hodiny, zvýši sa vám počet baktérií v uchu o 700 %?

-        že zapaľovač bol vynájdený predtým, ako boli vynájdené zápalky?

-        že kvákanie kačky nevyvoláva ozvenu a nikto nevie prečo?

-        že na svete je 23 % škôd na kopírkach spôsobených tým, že ľudia na nich sedia a snažia sa okopírovať vlastné zadky?

-        že počas celého života v spánku každý zje priemerne 70 kusov hmyzu a 10 pavúkov?

-        že moč svetielkuje pod čiernym svetlom?

-        že tak ako odtlačky prstov, je aj odtlačok jazyka jedinečný u každého človeka?

-        že 75 % všetkých ľudí, ktorí toto čítajú, sa bude pokúšať olízať si vlastný lakeť?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Humor – korenie života

 

 

 

·     Chlapec z Afriky píše chlapcovi z východného Slovenska.

Máme sa dobre. Celý týždeň jeme banány a chodíme holí.

Chlapec z východného Slovenska píše chlapcovi do Afriky.

Ta tiš še mame dobre, no a keby sme jedli cali dzeň banany, tiš by sme chodzili hole.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

·     Dvaja hadi sa rozprávajú pred krčmou.

Jeden hovorí druhému: „Ti sluchaj, som jedovatý had ?“

„No hej, ši jedovati,“ odpovedal mu druhý.

„Ta to som še otravil, bo som sebe zakušil do jazyka.“

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

·     Lekárka hovorí pacientovi. „Počujte vy sa mi vôbec nepáčite.“

„Do mačky, šak aj vy sce škareda jak noc a vam to nehvarim.“

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

·     Rozhovor dvoch cestujúcich v lietadle.

 Ja keď cestujem mám takú smolu , že sa stane nejaké nešťastie.

Kapitán lietadla hlási. Pozor rútime sa do mora, zachovajte pokoj, každý dostane píšťalku na odplašenie žralokov.

Tu cestujúci hovorí spolusediacemu: Ja dostanem buď píšťalku bez dierky, alebo natrafím na hluchého žraloka.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

·     Dežo príde na WC a pani sa ho pýta:

„Hej, mladý pán a lístok?“

„To je v poratku, pani, ja mam mesačny.“

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

·     Dežo vhodí 5 korún do automatu na kávu a vyjde mu káva. Potom vhodí 15 korún

a vyjdú mu tri kávy.

Babka za ním sa ho pýta: „Puščil by ši me tiš, sinku, ku temu automatu?“

„Ta teraz, cetko, kedz začinam vyhravac?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

 

 

 

 

Naj Mgr. Marcely Pillárovej

 

·              Kedy ste sa narodili? 2. marca 1986

·              Kde ste študovali? Ukončila som magisterské štúdium na Filozofickej fakulte v Prešove, odbor slovenský jazyk - ruský jazyk.

·              Kde bývate? Momentálne s manželom bývame u mojich rodičov v Milpoši, ale už onedlho sa sťahujeme do nášho bytu v Lipanoch, ktorý si prerábame.

·              Plánovali ste pôsobiť v školských laviciach? Vždy. Ja som si týmto povolaním splnila svoj detský sen a vždy som si za ním išla, aj keď až teraz zisťujem, že to nie je také jednoduché, ako sa mi zdalo.:)

·              Aké sú Vaše plány do budúcnosti? V prvom rade čo najskôr dokončiť byt a aj naďalej by som chcela pracovať v školstve. 

·              Aká je Vaša najobľúbenejšia kniha? Veľmi rada čítam knihy, takže mojou obľúbenou sa vždy stáva tá, ktorú práve čítam.

·              Ktorý film máte najradšej? Nepriateľ pred bránami mesta, Pokoj v duši a staré dobré české komédie.

·              Čo Vás v poslednom čase najviac potešilo? Patrím k ľuďom, ktorí sa dokážu tešiť z maličkostí, takže sa snažím nájsť na každom dni niečo pekné.

·              Čo Vás v poslednom čase najviac nahnevalo? Ani nie nahnevalo, skôr mi je vždy ľúto, koľko zloby sa nájde v ľuďoch, ale to asi patrí k životu.

·              Akú hudbu najradšej počúvate? Mám rada pop - rockovú hudbu.

 

 

 

 

 

 

 

Ako sa legálne zničiť

 

Prečo ľudia, a čoraz viac mladých ľudí, berie drogy? Pre niekoho to je známka frajeriny, pre iného pokraj zúfalstva. Ľudia berú drogy z istých dôvodov, napr. genetický predpoklad, obeť zneužívania v detstve, poruchy osobnosti, sociálne problémy či depresia. Dobrou zbraňou na zníženia rizika požívania drog je prevencia.

V televízii počujeme, že ľudia môžu byť závislí na hocičom. Možno aj my sme závislí na TV, PC, mobile alebo iných veciach. No nevieme si to priznať. Niektorí ľudia sú závislí dokonca aj na káve a dobrom jedle.

Predchádzajme drogám a vyhýbajme sa im! Skúsme sa riadiť prvkami prevencie.  No dávajme si pozor aj na iné aktivity, ktoré už postupom času tiež dostali podnázov droga. Sú to gamblerstvo, ba aj nezmyselné nakupovanie.

Aj my sme mali v našej škole Týždeň boja proti drogám. Naši cukrári nám cez veľkú prestávku ponúkli kúsok svojho majstrovstva – všetci sme mali možnosť ochutnať si ich výrobky, pripravené v cukrárskej dielni.

No povedzte, nebol lepší venček ako tajne vyfajčená cigareta na WC?

 

        Drogy?

 

 

 

 

 

 

 

 

        Nie,

     Ďakujem!

 

 

 

Desať dôvodov na spokojnosť

 

 

Chodíte do školy? A viete, prečo je škola lepšia ako práca?

 

Lebo:

 

1.             Môžete si do voliť byť drzí a nesympatickí, pokiaľ vás pred vyhodením  chráni povinná školská dochádzka.

 

2.           Pohybujete sa medzi rovesníkmi a všetci chápu, čo prežívate - tiež sú v puberte.

 

3.           Keď neviete odpovedať na otázku, vždy sa nájde niekto, kto vám ju našepká.

 

4.           Každých 45 minút máte pauzu.

 

5.           Keď ste chorí, finančne na tom netratíte.

 

6.           Domov chodievate popoludní, a ak vás vozí mama, nikomu to nepripadá čudné.

 

7.           Nemáte ruku vyťahanú od diplomatky – veci môžete nosiť pohodlne v športovom ruksaku na pleciach.

 

8.           Ak máte okolo seba neporiadok, môžete sa vyhovoriť na týždenníkov.

 

9.           Okolie hodnotí vaše nagelované vlasy, piercing na tvári a zásadne čierne oblečenie ako neškodnú mladícku rebéliu, nie závažnú psychickú poruchu.

 

10.       Máme jarné, letné, jesenné a zimné prázdniny.

Čo viac dodať?

 

Čo ma vie rozčúliť?

 

v     keď sa snažím učiť a spoza múrov susedného bytu sa ozýva rev päťročného chlapca, ktorému nikto nechce pretočiť rozprávku, aby si ju mohol pozrieť odznova

v     keď zaspávam a okolo mňa začnú poletovať vtieravé bzučiace komáre

v     keď v triede nedržíme spolu ako kolektív

v     keď začne pršať a môj dáždnik odpočíva doma

v     keď niekoho pes raňajkuje údenú šunku a pritom 1,5 miliardy ľudí v rozvojových krajinách trpia hladom

v     keď sa ráno sťažujem, že musím ísť do školy a stovky detí by boli za to na mojom mieste tými najvďačnejšími na svete

v     keď niekto po dvoch mesiacoch vyhodí hnedú sedačku, lebo nie je moderná a nehodí sa mu k nábytku a milióny ľudí nemajú kam skloniť hlavy

v     keď je na tomto svete nespravodlivosť

v     keď okolo prázdneho odpadkového koša sú nahádzané odpadky

v     keď namiesto WC prídem do údiarne

v     neohlásená písomka

v     keď ma cez veľkú prestávku nechcú pustiť do mesta

v     keď nechcú pochopiť, že mám absťák (chuť na cigaretu)

v     keď učitelia nevedia, čo je modrý pondelok

v     všetko

v     namyslenosť niektorých ľudí

v     faloš

v     keď si chlapci myslia, že dievčatá sú menejcenné 

 

Čo Vás vie rozčúliť?

 

 

 

Niekoľko užitočných rád

 

-        nikdy sa nevzdávaj

-        hrdinom sa človek nerodí, ale stáva

-        aj absolútny sklerotik môže dostať pár faciek, na ktoré nikdy nezabudne

-        keď chceš pokoj, vyjdi v ústrety chudobnému

-        že si niečo mal, začneš si uvedomovať až vtedy, keď to stratíš (že niečo máš, uvedomuješ si, keď to strácaš)

-        aj jediným úsmevom môžeš rozjasniť tváre niekoľkým ľuďom naraz - len si umývaj zuby

-        vo všetkom zlom sa snaž nájsť aj niečo dobré

-        čím viac toho dáš, tým viac toho prijmeš

-        nesnaž sa ľudí posudzovať podľa toho, ako vyzerajú, ale akí v skutočnosti sú

-        nezáleží na výzore (aj keď aj to môže byť dobré), ale skôr na srdci

-        neúspech neexistuje, úspech mešká

-        nehľadaj lásku, veď ona raz príde sama (možno)

-        skús si vytvoriť vlastný názor na človeka a nesnaž sa veriť všetkému, čo ti o ňom druhí povedia (čo ak sa mýlia?)

-        keď bude chcieť niekto od teba radu, skús mu poradiť, veď nikdy nevieš, ako môžeš pomôcť (a možno budeš mať ďalšieho priateľa)

-        nikdy sa nebojte robiť niečo nové. Spomeňte si, že Archu postavil jeden amatér a Titanik postavila veľká skupina profesionálov

-        vieš, že keď niekomu pomôžeš, rovnaká pomoc sa ti vráti?

-        vieš, že ak žiadaš o niečo čestné, tvoje želania sa splnia?

-        vieš, že tri veci, ktoré je najťažšie povedať, sú: Mám ťa rád, prepáč mi, pomôž mi?

-        človeka spoznáš pri víne, peniazoch a v hneve.

 

Spýtali sme sa Vás

 

Milí spolužiaci, je december a nás zaujíma, aké  predsavzatie  si dávate do nového roka? Tu sú náhodné odpovede:

 

-        prestanem fajčiť

-        budem viac sa modliť

-        neprepadnem na pol, ani na konci roka

-        ja si predsavzatia nedávam

-        keď si predsavzatie dám, tak ho nedodržím, keď si ho nedám, tak by som ho dodržala (možno)

-        viac zábavy, koncertov, flákania, menej učenia a školy

-        budem sa lepšie učiť. A nespĺňam to.

-        odnaučím sa nadávať a nebudem agresívny. A dajme tomu, že to spĺňam.

-        prestanem nadávať. A? Ide to? -Ako kedy, kde a s kým som.

-        prestanem fajčiť. A aj to plníš? - Nie.

-        zmaturovať

-        aby ma prijali na vysokú školu

-        menej spať na hodinách a dávať pozor

-        precestovať Európu

-        chcem chodiť s úsmevom a lepšou náladou

-        budem chudnúť, chcem zhodiť aspoň 5 kg

-        budem sa starať lepšie o svoje zdravie

-        chcem chodiť do školy načas

-        po maturite si chcem nájsť dobrú prácu

-        predsavzatie si už nedávam, lebo ho hneď v prvý deň poruším a potom som sklamaná

-        keď niečo chcem, nečakám na nový rok

 

Prajeme Vám, aby sa Vaše novoročné predsavzatia stali realitou!

 

 

 

Na ceste za krásou

 

       Alexandra, Renátka, Veronika a Silvia – kozmetičky tretiačky – zúčastnili sa prezentácie firmy GOSH. Vizážistka  predvádzala top trendy v dennom a večernom líčení. Vyzdvihla novinky z výrobkov tejto kozmetickej značky a jej stúpajúcu obľúbenosť medzi klientkami. Prostredie a atmosféra boli veľmi príjemné.

Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia, ktoré nás obohatia a vovedú do moderného kozmetického sveta. Veď krása žien je nehynúcou témou nielen pre básnikov.

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stužková

 

Nepochybne najdôležitejšou udalosťou počas celej strednej školy je stužková. Akýsi prah dospelosti, keď sa z dievčat stávajú uvedomelé mladé dámy a keď sa môžu pred kamarátmi a ich rodičmi prezentovať v úlohe elegantných princezien.

Aj keď sa pri jej chystaní zvyčajne rozvadí celá trieda a nezriedka si svoje s rozvášnenými ratolesťami užijú aj rodičia, večer sa zabudne na všetky spory a po polnoci už, držiac sa za plecia, spievajú svorne aj najväčší nepriatelia. No aj najuvoľnenejšia zábava má svoje pravidlá, ktoré treba dodržať, aby ste sa ani po dvadsiatich rokoch nehanbili pustiť kazetu či DVD svojim blízkym.

Takou stužkovou bola bezpochyby aj naša.

 

 

 

4. AM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novoročné želanie

 

Zastavme sa a užime si túto chvíľu... Plnými dúškami nasávajme atmosféru Vianoc, hlbšie sa zahľaďme do očí našich najbližších, čítajme v duši a darujme si otvorenosť, blízkosť a spriaznenosť. Snívajme a dovoľme svojmu vnútru vyjaviť svoje túžby...

Požehnané vianočné sviatky a v roku 2011 pevné zdravie, šťastné kroky, veľa čarovných chvíľ a nech vidíme krásu v tom, čo je. To Vám prajú tvorcovia časopisu:

 

Zuzana Zontágová

Veronika Sontágová

Veronika Filipová

Silvia Poklembová

Dominika Sabolíková

Mgr. Valéria Marčáková

Ing. František Ružbarský

Mgr. Marta Urdová

MVDr. Magdaléna Baňasová