Elán

 

 

 

 

 

 

 

leto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časopis žiakov a učiteľov SOŠ Lipany č.2 2010/2011

 

 


Obsah

 

Všetkým, ktorí čítajú tieto riadky... 3

Legenda o stvorení mamy. 4

Deň otvorených dverí 5

Cesta za dobrodružstvom.. 6

Naj Mgr. Lukáša Visockého. 7

Sweet Cup 2011. 8

Jarná gastronomická výstava. 10

O randení 12

Imatrikulácia žiakov 1.C.. 13

Čo nás páli 14

Aj tvoja kvapka môže pomôcť... 15

Niečo o potravinách. 16

Zaujímavé fakty o potravinách. 17

„Súťaž o medi“. 18

Zbierka zaujímavých a zábavných faktov. 20

Zaujímavosti a zvláštnosti jazykov sveta. 21

Otestujte sa! 22

Trenčín 2011. 24

História letnej módy. 26

Veľtrh práce Job2Day. 29

Majstrovstvá Slovenska v účesovej tvorbe Rolandov hrebeň. 30

Otestujte sa, či sa hodíte za žiaka našej školy. 31

Čo sme povedali my ... 33

Pomohli sme ... 34

Súťaž o mlieku. 35

Úsmev ako dar 36

Májová výstava studených mís a cukrárskych výrobkov. 37

Stretnutie s družobnou školou z Krynice. 39

Z histórie nášho okolia. 41

Voda. 43

Milí študenti! 45

 

 

 

Všetkým, ktorí čítajú tieto riadky...

 

 

Všetci sme počuli o tom, že sa vraj čas zmršťuje. V praxi to znamená, že za deň stihneme omnoho menej ako kedysi. Leto, na ktoré sa veľmi tešíme je o chvíľu zas. V skutočnosti sa však schyľuje ku koncoročnému vysvedčeniu a letné prázdniny klopú na dvere stále silnejšie.

V našej škole to zavanulo tento rok mnohými novinkami. Pribudla nám nová trieda informatiky a postupne sa modernizujú školské pomôcky a systém. Rozhodne napredujeme. Školstvo sa zlepšuje práve vďaka tým, ktorí obetujú tejto práci srdce a majú stále svoj sen o ,,rozprávkovej" škole. Snívať a ísť si za tým je naozaj veľmi dôležité. Rovnako je to i v našom redakčom tíme, ktorý je zapálený pre časopis. Myslíme si, že je to aj cítiť. Mimochodom, stále sa k nám môžete pridať.

K tvorbe nás inšpiruje množstvo zážitkov a milých udalostí.

 Napríklad „DDD“ – o ňom sme nestihli spraviť reportáž vo vianočnom čísle. Už máme za sebou aj stužkovú, z ktorej nám ostali milé spomienky. Turistický krúžok na škole naposledy organizoval výlet do Tatier, súťaž kaderníčok v Trenčíne, cukrárska súťaž – SWEET CUP, súťaž o medi, kadernícko – kozmetická súťaž v Bardejove, súťaž o mlieku a rôzne iné školské akcie.

Tak len listujte, listujte...

 

Okrem šťastného prežitia letných prázdnin Vám želáme aj príjemné čítanie.

 

RR

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda o stvorení mamy

 

Keď na šiesty deň Boh stvoril mamu, bol nútený pracovať nadčas. Jeden z anjelov mu povedal: „Pane, už tak dlho sa trápite s týmto modelom!“

Boh mu odvetil: „Videl si ten dlhý zoznam požadovaných vlastností na objednávke? Musí byť stále obratná, či už má dvadsaťpäť alebo osemdesiat. Nesmie jej chýbať trpezlivosť, odolná chrbtica a ruky z ocele. Musí byť schopná robiť päť vecí naraz... a pritom mať stále ešte jednu ruku voľnú.

Anjel len pokrútil hlavou a povedal: „Nemôže mať predsa šesť rúk.“

„Ó,“ odvetil Boh, „o ruky mi nejde. Skôr ma trápia tri páry uší, ktoré nemôžu chýbať tomuto modelu: dve uši pre deti, čo sa jej chcú zveriť so svojimi starosťami a radosťami, dve uši pre susedov, ktorí vedia, že sa na ňu môžu stále spoľahnúť, a dve uši na to, aby bola schopná vypočuť si užitočné rady tých, ktorých je nemálo v jej blízkosti.“

Anjel Bohu pošepol: „Choďte spať, Pane, budete pokračovať ráno?“

„Nemôžem, odvetil Boh, „aj tento model bude hore dlho do noci, pretože bude chcieť pripraviť obed na nasledujúci deň, manželovi vyžehliť košele a vypočuť ho, keď sa vráti unavený z práce. Okrem toho sa mi podarilo zabezpečiť aj to, aby takmer nikdy neochorela, a ak sa to niekedy stane, aby sa dokázala vyliečiť sama.

Dokáže sa učiť so svojimi deťmi, aj keď manžel pozve na večeru kolegov. Odprevadí dieťa na hodinu klavíra, a ešte stihne prísť načas na stretnutie rodičov. Spomenie si na svokrine narodeniny a obed sa jej nepripáli, aj keď telefonuje s kamarátkou. V nedeľu navarí nedeľný obed, vypraví deti na internát a navštívi príbuzných.“

Anjel sa prešiel okolo modelu mamy a povzdychol si: „Materiál je však príliš mäkký.“

„Iste. Musí byť mäkký a jemný. Je však nesmierne odolný. Ani si nevieš predstaviť, koľko toho znesie.“

„Dokáže aj rozmýšľať?“ opýtal sa anjel.

„Samozrejme. Vie nielen myslieť, ale vie aj zhodnotiť každú situáciu a múdro poradiť.“

Anjel sa naklonil k hrudi a zľahka sa jej dotkol. „Je tu nejaká priehľadná časť. Vyzerá príliš jemne...“

Na to Boh odvetil: „Áno, táto časť dáva tomuto modelu život. Je to duša. Práve odtiaľ pramenia všetky jej slová a činy. Bez tejto časti by tento model nemohol existovať.“

RR

 

 

 

 


Deň otvorených dverí

 

 

Aj v tomto roku sme zorganizovali akciu Deň otvorených dverí. Pochválili sme sa nielen tým, ako pracujú a čo dokážu naši žiaci pod vedením majstrov odborného výcviku a vyučujúcich odborných predmetov, ale aj novým vzhľadom našej školy a novými kaderníckymi a kozmetickými dielňami. Pokúsili sme sa ukázať našu školu pri bežnej práci.
Predstavili sme svoje výrobky, preukázali zručnosť žiakov a takýmto spôsobom priblížili odbory, v ktorých majú možnosť študovať žiaci končiacich ročníkov ZŠ. Či to bolo účinné, posúdia iní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RR

 

 

4

Cesta za dobrodružstvom

 

Každý z nás vie, čo sú Vysoké Tatry. Osobne nepoznáme nikoho, kto by vo svojom živote nenavštívil tieto hory Slovenska. Ich krásu vedia najlepšie opísať len básnici. Scenérie, ktoré tam príroda vytvára, pripomínajú skoro až miesto, kde žije Boh. Ľudia sem chodia z rôznych dôvodov. Či už je to lyžovačka alebo turistika, vždy je fajn mať tam skvelý kolektív. A toto sa nám podarilo. Predpovede počasia pre Tatry neboli priaznivé a hlásená víchrica nám spočiatku dala poriadne zabrať, pretože sa dostala až pod kožu. Zo Štrbského plesa sme putovali k Chate pri Popradskom plese. Niektorí, resp. väčšina z nás bola v našich veľhorách prvýkrát, tomu sme prispôsobili aj túru. Po krátkom občerstvení a pokochaní sa ich nádherou, vybrali sme sa do aquaparku. Teplá voda pod šírou oblohou, tobogány, vírivky, zumba – oddych na pohľadanie.

Toto je príbeh „takého obyčajného sobotného dňa.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RR

 

 

 

 

 

 

Naj Mgr. Lukáša Visockého

 

 

 

·                Kde ste sa narodili? V Prešove.

·                Kde ste študovali? Základnú školu 1. – 4.ročník som absolvoval v Oľšove,  5. - 9. ročnik v ZŠ Šarišských Dravciach. Moje ďalšie kroky viedli na SOU dopravné v Prešove, kde som ukončil odbor mechanik - elektronik, so zameraním na číslicovú a riadiacu techniku. Štúdium som zavŕšil na Prešovskej univerzite – fakulte humanitných a prírodných vied v odbore matematika – technická výchova.

·                Kde bývate? Momentálne bývam v Oľšove.

·                Plánovali ste pôsobiť v školských laviciach? Veľmi nie, ale často osud viac riadi náš život ako my sami, takže teraz som tu, kde som J.

·                Aké sú Vaše plány do budúcnosti? Mojím plánom je hlavne byť zdravým a šťastným, ostatné príde samo.

·                Aká je Vaša najobľúbenejšia kniha? Knihy nečítam až tak rád, takže nemám svoju obľúbenú.

·                Ktorý film máte najradšej? Je to Nezvratný osud J a filmy podobného žánru.

·                Čo Vás v poslednom čase najviac potešilo? Najviac ma potešilo to, že som sa dobre oženil J.

·                Čo Vás v poslednom čase najviac nahnevalo? Najviac ma vedia nahnevať asi len politici, keď nás okrádajú a tvrdia, že je to pre naše dobro.

·                Akú hudbu najradšej počúvate? Rád počúvam rôzne moderné, tanečné skladby, ktoré bežia na diskotékach, ale taktiež obľubujem aj ľudové piesne.

dakujem

 

 

 

RR

 

 

 

 

 

 

Sweet Cup 2011

 

SOŠ obchodu a služieb v Prešove už 9. rok organizovala medzinárodnú gastronomickú súťaž v odbore kuchár, cukrár a predavač. Na súťaž pricestovali stredoškoláci zo štyroch krajín. Torty, zákusky a ďalšie kulinárske dobroty, rôznych tvarov, 1farieb, ozdôb, ale aj šikovnosť, zručnosť a dokonalé majstrovstvo mohli obdivovať návštevníci medzinárodnej gastronomickej súťaže. Téma súťaže: Fašiangy, Turíce. Veľký úspech v tejto súťaži dosiahli žiačky III.C, odbor cukrár - Monika Tarasová a Mária Šefčíková, pod vedením Mgr. Anny Počovej. Získali 2. miesto.

U nás sa už stalo tradíciou zapájať sa do rôznych súťaží v našom odbore. Sme odbor cukrár a berieme to ako samozrejmosť a zároveň výzvu zúčastniť sa tejto súťaže a čo najlepšie reprezentovať náš odbor, našu školu aj mesto. Už od septembra tohto školského roku sme čakali, aká bude téma súťaže a dozvedeli sme sa ju v decembri. Začali sme rozmýšľať, ako ju stvárnime. Sústredili sme sa na fašiangové motívy – veselosť, radosť, hudbu, noty, basu - hudobný nástroj , karnevalové masky. Nasledoval výber farieb, materiálu, ozdôb, aby všetko naplnilo tému. Potom sme rozhodli o názve súťažného výrobku - Fašiangové variácie. Okrem iného sme použili aj brusnice, ako súčasť krému. Dodali mu špecifickú chuť aj nádhernú farbu. Zakomponovali sme ich aj do korpusu, ktorý spestrili a osviežili.

2

Brusnice sú zdravé, a preto sme chceli ukázať aj ich výživovú hodnotu, čo sa páčilo aj porotcom. Ako vyzerala konkrétna príprava na samotnú súťaž? Trénovali sme na iných, nesúťažných výrobkoch. Samotnú prípravu súťažnej torty sme vyskúšali raz, urobili sme niekoľko fotozáberov, aby sa nám konkrétna predstava zafixovala a aby sme ju potom mohli na samotnej súťaži predviesť. Všetky potrebné komponenty, z ktorých sa mala torta skladať, sme si doniesli so sebou – korpus, krém, ozdoby, oválny podnos... Na prípravu v zákulisí bolo 25 min., na dokončovanie torty pred divákmi a porotou 20 min. Vtedy je potrebné skoncentrovať sa a pracovať rýchlo, aby bol výrobok dokonalý. Aj ostatní súťažiaci nás inšpirovali, každý sa snažil priniesť niečo nové, originálne, čo môžeme využiť aj my v budúcnosti. Táto práca je veľmi zaujímavá, kreatívna a veľmi dobre sa tvorí, ak cítime, že máme podporu od vedenia školy, ktoré vie zabezpečiť finančné aj materiálne prostriedky na to, aby mohli naši žiaci dôstojne reprezentovať školu. Sme radi, že sa takéto súťaže konajú, pretože nás posúvajú ďalej a motivujú nás, aby sme nezaostali a úspešne obstáli aj v silnej konkurencii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mgr. Anna Počová

 

10
 

 

 


Jarná gastronomická výstava

 

Tatranský klub Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Vysoké Tatry usporiadal jarnú gastronomickú výstavu jedál a cukrárenských výrobkov a slávnostných tabúľ. Táto prezentácia firiem, hotelov a SOŠ sa konala v Hoteli Átrium v Novom Smokovci. Výstava bola zameraná na jedlá, cukrárenské výrobky, prestieranie a úpravu stolovania. Bola spojená aj s degustáciou tohto sladkého pokušenia z čokolády a cukru. Zúčastnili sa jej aj žiaci našej SOŠ z odborov cukrár a pracovník marketingu.

Odbor cukrár, pod vedením majsteriek Mgr. Ivety Šlosárovej a Mgr. Anny Ptákovej, sa prezentoval svojimi cukrársko - umelecky spracovanými výrobkami. Hlavným motívom našej expozície bola takmer meter vysoká torta "Thajský kvet šťastia“ doprevádzaná „Klavírom“. Celá kolekcia výrobkov pod názvom - Pieseň jari - bola vkusne ladená dobiela, s fialovými ozdobnými prvkami. Vlastný kvet bol vyzdobený plátkovým zlatom a zaujal každého návštevníka tejto výstavy.

Naša tvorba natoľko zaujala porotu, že sa nám rozhodla udeliť diplom za zaujímavé a kreatívne prevedenie, a oku lahodiacu prácu. Táto cena je povzbudením a ocenením práce našich cukrárov, ktorí sa už deväť rokov na našej škole venujú žiakom v tomto odbore na našej škole. Ocenenie potvrdilo, že patríme medzi najlepších cukrárov, ktorí už zožali množstvo celoslovenských ocenení a úspechov.

Našim majsterkám a žiakom srdečne gratulujeme a prajeme ešte veľa úspechov v ich práci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RR

 

O randení

 

 

Prvé rande je azda dôležitejšie ako štátnicová skúška. Stačí jeden zlý krok a váš život naberie úplne iný smer. Neverte už tomu, čo fungovalo, keď vaša mama hádzala oči na otca. Dnes sú iní chlapci, iné pravidlá randenia, aj návnady treba vymeniť za menej ošúchané triky.

 

Pozor na vyzývavosť
      
Nové výskumy, ktoré vypracoval istý časopis , venujúci sa správaniu mužov voči ženám, dvíhajú výstražný prst pred všetkými, čo chcú loviť na sexuálny imidž. Viac ako 40% odhaleného tela na rande je dobrý štart pre jednorázovku, ale láska z toho nehľadí. Takže maximálne jemný výstrih a minisukňa. Sieťované tričko a vykukujúce spodné prádlo si nechajte doma. Stačí, že dáte na podnose srdce.

 

Spoločné záujmy? Minulosť!
      
Vždy lepšie, ako hovoriť o počasí, je nájsť spoločný záujem a rozvíjať ho. Tento typ konverzácie je aj skvelým mostíkom, ale pre chlapca je omnoho zaujímavejšie, ak dokážete spontánne hovoriť o svojich koníčkoch, záľubách a pýtať sa na tie jeho. Vytvára to u neho omnoho väčší záujem spoznať vás bližšie a otázky na neho mu lichotia. Je fajn, ak radi robíte spoločné veci, ale chlapcovi sa viac rozbúcha srdce, ak ho zaujme niečo, čo robí dievča a on sa môže pridať.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RR

1
 

 

 

 


Imatrikulácia žiakov 1.C

 

1. február 2011 bol pre 1. C imatrikulačným dňom, na ktorý sme sa všetci tešili, hlavne preto, lebo sme sa neučili. Imatrikulácia študentov je slávnostným zaradením prvákov do radov študentov školy. Študenti sa imatrikuláciou, sľubom, prevzatím imatrikulačného listu a podpisom do pamätnej knihy stávajú riadnymi študentmi. Po nástupe prevzali iniciatívu do rúk tretiaci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RR

 

Čo nás páli

Cigaretka na dva ťahy,

krátka silná ako život

v dyme s tebou stojím nahý.

Vykročil som len tak

Platonicky, celkom živo

priamym smerom na míny...

 

Zvoní!!! Veľká prestávka!!! Otvorené okná dokorán, svieži vzduch. K absolútnemu uvoľneniu chýba len jedno. Vyťahujem „to z vrecka“. Ako si mi chýbala, celú hodinu som na teba myslel.! Dávam ju do úst, z druhého vrecka vyťahujem „ono“ a pripaľujem si. Prvý hlboký vdych. Slasť! Fantázia! V hlbokom duševnom ponore vypúšťam a pozorujem kučeravé kúdolčeky dymu, ako sa vznešene nesú povetrím. Vtom prichádza hlásenie agentov FBI o prichádzajúcom nebezpečenstve – pedagogický dozor. A problém je na svete...

40% Slovákov fajčí. Pritom vieme, že je to škodlivé. Dokonca aj na škatuľkách od cigariet nájdeme: „Fajčenie môže zabíjať,“ či „Fajčiari zomierajú mladší“ a podobne. Funguje to?

V starších amerických filmoch bolo bežné, keď herci fajčili. Ukazovali tým svoju mužnosť, prípadne svoj pôvab. Ukazovali, že na to majú. Význam? Jeden by sa našiel – znel by asi takto: „Vedome si poškodzujem zdravie a napriek tomu som stále tu.“ To je aspoň spôsob výkladu, prečo ľudia fajčia.

Môžeme sa na tento fakt dívať aj zo sociálneho hľadiska. Nikto nie je rád, keď všetci okolo neho robia niečo, čo on nerobí, nechce, nemôže... Preto s tým radšej začne aj on. A tak z niekoho, kto by nefajčil, je zrazu chronický fajčiar len pre pocit, ktorý z toho má.

Iná skupina ľudí môže fajčiť preto, aby schudla. Je známe, že fajčenie znižuje chuť do jedla. Ak má niekto nadváhu, môže považovať takýto spôsob chudnutia za dobrý v prípade, že nemá dostatok vedomostí o negatívnych dôsledkoch fajčenia. Nad negatívnymi dôsledkami fajčenia sa pozastavovať nejdeme. Bolo o nich napísané dosť, a predsa to nepomáha, keď niekto chce fajčiť, tak fajčiť bude. A ak aj nechce prestať, tak nech už aspoň vie, že je to škodlivé.

RR

 

 

 

 

 

 

Aj tvoja kvapka môže pomôcť...

 

         Pár litrov tejto vzácnej tekutiny prúdi v každom z nás. Rozhodnutie darovať krv môže rozhodnúť aj o osude iného človeka a zachrániť mu život. Tradíciou na škole sa stal vysoko humánny skutok, a to je darovanie najcennejšej tekutiny na svete – krvi. Spomedzi študentov nad 18 rokov sa vždy nájdu tí, ktorým nie je ľahostajný osud iných. Darovanie krvi je skutočným „darom života,“ ktorý môže poskytnúť zdravý jedinec chorým ľuďom a ľuďom po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.

Celý proces darovania krvi trvá od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút. Počas nich daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Červené krvinky - prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Krvné doštičky zastavujú krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom, liečiacim sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii. Mobilné odbery krvi sú veľmi úspešné, účasť študentov je mimoriadne vysoká. Samozrejme, k darcom študentom sa pripájajú i učitelia a ostatní zamestnanci školy.

Boli to:

Kocúrek 4. AM, Durlák 4. AM, Vagaši 4. AM, Marhevka 4. AM, Vagaši 3. AM, Škop 2. AMK, Škvarlová 1. NO, Kuchárová 1. NO, Tallová 2. AMK, Malega 3. I, p. Urdová, p. Angelovič, p. Žvandová, p. Lešková, p. Tkáč.

 

krvĎakujeme a zároveň chválime!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RR

 

 

 

 

 

Niečo o potravinách

 

Jedlo patrí medzi základné fyziologické potreby človeka. Už od prvých civilizácií prevzalo ďalšiu funkciu, a to sociálnu. S obstarávaním potravín a prípravou jedla sa spájajú rôzne rituály po celé storočia , ktoré dávajú jedlu iný rozmer. V skorších dobách, kedy ľudia nemali možnosť overovať si a zisťovať podrobné informácie o potravinách, bola hlavným meradlom storočia overená skúsenosť, že daná vec je buď jedlá, alebo jedovatá. 

V súčasnosti sú potraviny pod kontrolou. Ako sa kontrolujú a merajú ich hodnoty sme zisťovali na exkurzii na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Na katedrách Hygieny mlieka a mäsa sme mali možnosť vidieť prácu v mikrobiologickom laboratóriu a pri zisťovaní obsahu bielkovín v mäse.

Nevedeli sme, že je to také zložité, ale teraz sú nám mnohé veci jasné. Dúfame, že tieto poznatky niekedy v budúcnosti zužitkujeme.

 

13039377182582.M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujímavé fakty o potravinách

 

-          Briti nazývajú kávu s mliekom “bielou kávou“

-          Majonézu vynašiel francúzsky veliteľ Louis Krilonskim v XVIII. storočí.

-          Čokoláda tvorí len 3% z tržieb spoločnosti Nestlé.

-          Charles de Gaulle kedysi povedal o Francii: „Ako môžete vládnuť zemi, kde sa vyrába 246 druhov syra?“

-          Fanta je tretím najobľúbenejším nealkoholickým nápojom na svete po Pepsi a Coca-Cole.

-          V starovekom Grécku sa víno vždy miešalo s morskou vodou. Špeciálne nádoby určené pre toto riedenie sa nazývali kráter.

-          Každý rok sa vo svete spotrebuje 567 miliárd vajec.

-          Viac než 40% mandľovej produkcie z celého sveta ide na výrobu čokolády.

-          V Číne a na ostrove Jáva je veľmi populárna polievka „Lastovičie hniezdo“. Je skutočne vyrobená z hniezd lastovičiek.

-          Vo svete existuje viac než 20 000 druhov piva.

-          Keď dáte hrozno do mikrovlnej rúry, vybuchne.

-          V stredoveku sa z východnej Európy dovážali predovšetkým dva druhy produktov: korenie (čierne korenie, klinček, zázvor, škorica ,…) a tkaniny, ktoré boli nazývané „hrubé korenie“.

-          V ružovom grepe je viac vitamín C než v bežnom bielom.

-          V niektorých oblastiach Číny sypú do čaju namiesto cukru soľ.

-          Káva – druhá najväčšia komodita v medzinárodnom obchode. Prvý je benzín.

-          Uhorka sa skladá z 96% z vody.

-          V prevarenej vode sa šampanské ochladzuje rýchlejšie než v neprevarenej.

-          Citróny s tenkou šupkou obsahujú viac šťavy než tie, ktoré majú šupku hrubšiu.

-          Každoročne sa vyrobí viac než 110 miliónov ton cukru: 60% z cukrovej trstiny a 40% z repy cukrovky.

-          Za život človek zje asi 40 ton potravín.

-          Od svojho založenia v roku 1948 až do roku 1998 predala spoločnosť McDonald 100 miliárd hamburgerov.

-          Zelený čaj obsahuje o 50% viac vitamínu C než bežný čierny.

-          V 17. storočí bolo v Turecku zakázané piť kávu. Porušenie tohto zákona sa okamžite trestalo smrťou.

-          Na výrobu syra Roquefort sa používa ovčie mlieko.

-          V Británii sa každý deň vypije 185 miliónov šálok čaju.

Zdroj: internet

 

 

„Súťaž o medi“

Dňa 30.3.2011 sa žiaci 3.I, zúčastnili 8. ročníka celoštátnej súťaže „Meď 2011“, ktorej organizátorom bola SPŠS Fajnorovo nábrežie 5, Bratislava a HCPC Budapest. Samotná súťaž prebiehala prostredníctvom internetu, pričom každý žiak pracoval samostatne s vlastným prístupovým heslom. Riešenie úloh bolo formou odpovedí na otázky týkajúce sa všeobecných znalostí o medi a formách využitia medi v technických zariadeniach budov /TZB/. Hodnotil sa počet správnych odpovedí a časový limit. Celkovo sa zúčastnilo 18 škôl. Súťaž mala dve kategórie, pre učebné a študijné odbory. Naši žiaci súťažili v kategórii pre učebné odbory, kde celkovo súťažilo 48 žiakov.

Umiestnenie jednotlivcov:

František Molčan - prvé miesto, celkový počet bodov 48, čas 19 min. 46 sek.

Patrik Semančík - šieste miesto, celkový počet bodov 44, čas 30 min. 37 sek.

Jozef Tomčufčík - ôsme miesto, celkový počet bodov 40, čas 28 min. 47 sek.

 

 Za prvé miesto bol žiak František Molčan ocenený formou nákupných poukážok v hodnote 100 EUR, ktoré platia v sieti OD Tesco.

Škola sa umiestnila na piatom mieste, s celkovým počtom bodov 132. Vzhľadom k tomu, že sme mali do súťaže zapojených iba troch žiakov, pričom iné školy ich mali minimálne päť- desať. Predpokladám, že na budúci rok sa zapojí do tejto súťaže viac žiakov a získame ocenenie aj ako škola. Odmenou za prvé miesto pre víťaznú školu bola v tomto roku poukážka v hodnote 500 EUR na nákup zariadenia, slúžiaceho na inštaláciu rozvodov TZB prostredníctvom medi.

Poukážky, ktoré boli organizátorom zaslané poštou, odovzdal víťazovi riaditeľ školy - Ing. Jozef Kožuško a zároveň všetkým poďakoval za umiestnenie a reprezentáciu školy.

Žiakov na túto súťaž pripravoval majster odborného výcviku Mg. Michal Kulpa.

Srdečne blahoželáme!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. M. Kulpa

 

http://nevedeljsem.cz/wp-content/uploads/zeme23-107x150.jpg

 

Zbierka zaujímavých a zábavných faktov

 

 

 

 

 

-               Počas obrovského požiaru v roku 1666, kedy vyhorela polovica Londýna, bolo zranených 6000 ľudí.

-               V priebehu posledných 4000 rokov nebolo skrotené (domestifikované) žiadne nové zviera.

-               V Bielom dome je dohromady 13 092 nožov, vidličiek a lyžíc.

-               Zaujímavá skutočnosť – v štáte Kansas (USA) je zo zákona zakázané chytať ryby holými rukami.

-               Vložky Kotex sa behom druhej svetovej vojny používali ako obväzový materiál.

-               Nožnice vynašiel Leonardo da Vinci.

-               Po dobu jednej minúty udrie na našej planéte asi šesťtisíc bleskov.

-               Ľudí, používajúcich modré zubné kefky, je viac, než tých, ktorí používajú červené (výskum britských vedcov).

-               Väčšinu prachu tvoria v dome kúsky mŕtvej kože.

-               Vo Francúzsku, v Taliansku a Chile oficiálne uznali existenciu UFO.

-               Najčistejšie more na Zemi je Weddellské more v Antarktíde.

-               V Saudskej Arábii nie je ani jedna rieka.

-               Indonézia zahrňuje 17 508 ostrovov.

-               Červené more je najteplejšie more na Zemi.

-               V máji 1948 vybuchli dve novozélandské sopky Ruapehu a Ngauruhoe súčasne.

-               Číňania a Kórejci majú priezvisko vždy na prvom mieste (t.j. meno Mao Ce-tung – Mao).

-               Najširšia ulica sveta sa nachádza v Brazílii (ulica „Monumentálna osa“, šírka – 250 metrov).

-               V meste Calama, ktoré sa nachádza v púšti Atacama v Chile, nikdy neprší.

-               Štát Papua - Nová Guinea zahrňuje ostrovy New Britain a New Ireland.

-               V Amsterdame a Antverpách je 26 ostrovov, v St. Peterburgu – 101 a v Benátkach dokonca 118 ostrovov.

-               V Južnej Amerike nemajú prístup k oceánu: len Bolívia a Paragua.

 

Zdroj: internet

 

http://nevedeljsem.cz/wp-content/uploads/jazyky-150x112.jpg

 

 

Zaujímavosti a zvláštnosti jazykov sveta

 

 

 

-        Slovo „metro“ sa v japončine skladá z troch slov, ktoré znamenajú „dole“, „pôda“ a „železo“.

-        Umelý medzinárodný jazyk Esperanto bol vytvorený v roku 1887 lekárom z Varšavy L. Zamenhofem.

-        Čínsky znak je pre „poťiaže“ zobrazovaný ako dve ženy pod jednou strechou.

-        Almost – najdlhšie slovo v angličtine, v ktorom sú všetky písmená v abecednom poradí.

-        Slová perzského pôvodu „pyžamo“ a „kufor“ majú jeden koreň („pi-Joma“, Jomo-dan „).

-        V starovekom Egypte sa hovorilo marhuliam „slnečné vajce“.

-        Španielsky názov pre UFO je OVNIS («objeto volador noidentificado»)

-        Na africkom kontinente je viac než 1000 rôznych jazykov. A jazyk Berbers, v severnej Afrike, nemá dokonca ani písanú formu.

-        V jazyku kmeňa austrálskych domorodcov, žijúcich v údolí rieky Murray, sa jedna povie „ENEA“, dve “PETCHEVAL „, a päť sa dá povedať ôsmimi rôznymi spôsobmi, napríklad „PETCHEVAL PETCHEVAL ENEA“.

-        V arabčine je 28 písmen, ktoré sa na konci slova píšu inak než v strede, v židovskom 5, v gréčtine – jedno.

-        AD a BC v zápise dát znamená Anno Domini a Before Christ.

-        Popoluška sa v poľštine nazýva „Kopciusezek“.

-        V Organizácii spojených národov je len šesť oficiálnych jazykov: angličtina, francúzština, arabčina, čínština, ruština a španielčina.

-        Americké gesto „všetko v poriadku“ (prsty v kruhu), znamená na Cypre „homosexuál“.

-        Najstaršie slovo v anglickom jazyku je „town“.

-        Písmeno „r“ a „l“ sa vyslovuje v čínskom jazyku rovnako.

-        Havajská abeceda obsahuje len 12 písmen.

-        V angličtine je viac než 600 000 slov.

 

 

Zdroj: internet

 

Otestujte sa!

 

 

 

 

Úloha 1:

 

Pomôžte kováčovi spojiť reťaz

Gazda priniesol dedinskému kováčovi roztrhané kusy reťaze a chcel ich spojiť do jedného kusa. Gazda pritom takto radil kováčovi:

„Stačí 5-krát rozseknúť oko, vždy to, ktoré je na konci malého kúska a potom ich zase zavrieť. No kováč bol múdrejší a chcel si ušetriť čas, porozmýšľal a dokázal spojiť reťaz na 3 rozseknutia. Ako to urobil?

http://www.hlavolamy.sk/foto/retaz.gif

 

 

 

Úloha 2:

Námornícka

Kapitán jednej veľkej lode raz rozprával tento zaujímavý príbeh: „Plávali sme po rozbúrenom mori. Zo všetkých strán sa na nás valili veľké vlny a hrozilo, že nám potopia loď. Preto som stál pri kormidelníkovi a pozeral ďalekohľadom dopredu. Aby som mal istotu, že sa nič nestane, rozostavil som hliadky aj po bokoch lode. Zrazu sa stala čudná vec. Jeden námorník stál pri zábradlí a pozeral sa na východ. Na druhej strane lode stál iný námorník a pozeral na západ. A obidvaja námorníci sa dobre videli!“

Je to vôbec možné? Vedeli by ste určiť, kde sa nachádzala v tom čase loď?

 

 

Úloha3:

Matky s dcérami

Dve matky a dve dcéry boli spolu na návšteve. Hostiteľka im priniesla 3 poháre limonády. Každej žene sa ušiel pohár limonády.

Viete vysvetliť, ako sa mohli dve matky a dve dcéry naraz napiť z troch pohárov?

 

 

Úloha 4:

Rímske čísla

Len taká malá otázočka.

Viete, koľko znakov sa používa ako rímske číslice? Viete ich vymenovať ?

 

 

Úloha 5:

Cyklisti v daždi

Ktorý cyklista premokne viac v daždi – ten, ktorý sa v ňom 5 minút pohybuje, alebo ten, ktorý v ňom 5 minút stojí?

 

 

Úloha 6:

Súčin versus súčet

Rýchlo odhadnite, čo je viac. Súčet alebo súčin týchto čísel: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0?

 

 

Uhádli ste?

 

Úloha 1: Pomôžte kováčovi spojiť reťaz: Stačí rozsekať jeden celý kúsok (3 oká) a s nimi potom pospájať ostatné kúsky dohromady.

 

Úloha 2: Námornícka: Námorníci stáli chrbtom k zábradliu a pozerali na seba. Kde sa nachádzala loď pritom nezáleží (iba ak neboli na severnom alebo južnom na póle.)

 

Úloha 3. Matky s dcérami: Riešenie je jednoduché. Na návštevu prišli: babička, jej dcéra a jej vnučka. Prišli teda tri ženy (preto tri poháre), no boli tam dve matky a dve dcéry.

 

Úloha 4: Rímske čísla: Znakov je 7. Sú to: I, X, V, L, M, C, D.

 

Úloha 5: Cyklisti v daždi: Aj napriek rôznym „teóriám“ o smere dažďa a rýchlosti pohybu cyklistu, obaja cyklisti zmoknú za ten istý čas rovnako.

 

Úloha 6: Súčin versus súčet: Aj keď na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že súčin je určite väčší ako súčet, no pretože rad čísel obsahuje aj nulu, výsledok súčinu bude 0.

 

2RR

 

 

 

Trenčín 2011

 

Náročné účesy sa vytvárajú pri rozličných spoločenských udalostiach ako sú ples, svadba, stužková slávnosť a iné. Náročná účesová tvorba stále vyžaduje niečo nové a všetky novinky znamenajú nové metódy práce pri tvorbe účesu. Účesy musia byť dokonale vypracované a musia mať slávnostný ráz. Pri tvorbe účesu sa rešpektuje kvalita vlasov i prostredie, v ktorom zákazník pracuje, príležitosť, kde bude daný účes prezentovať i typ zákazníka. Výsledok účesu veľmi záleží na kvalite a na fantázii kaderníka. Dokonale vypracovaný účes môže prispieť k zdôrazneniu osobitého pôvabu. Účesy sa môžu robiť z krátkych, polodlhých a dlhých vlasov. Mládež si obľúbila rôzne módne výstrelky.
Nechala sa inšpirovať známymi osobnosťami v oblasti hudby, filmu... Ale aj tak sú vlasy tou najkrajšou ozdobou každej ženy, preto im nesmie chýbať prirodzený vzhľad a lesk.

Aj naše študentky mali možnosť si to vyskúšať na majstrovstvách Slovenska v účesovej a dekoratívnej tvorbe v Trenčíne. 12. marca 2011 sa ich zúčastnila aj naša škola. V kaderníckych disciplínach ju reprezentovali žiačky z 3. D triedy - Mária Huňadyová a Mária Klembarová a z 2. D triedy Katarína Nováková, Eva Knapová, Katarína Filipová a Adriana Mišenková.

V disciplíne "BabyDoll" súťažiaca Katarína Nováková s modelkou Evou Knapovou získali "Cenu za kreativitu".

Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie úspechy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RR

 

 

letoHistória letnej módy

 

Niektoré objavy, bez ktorých sa pri vode nedá prežiť, majú babičkovský vek. Ešte v 18. storočí mali plavecké úbory viac vrstiev a siahali až po členky. V 19. storočí sa dĺžka kúpacej sukne síce trochu skrátila, no ešte vždy bolo nemysliteľné odhaliť kúsok členka na verejnosti. Nosili sa dokonca špeciálne čižmy z dierkovanej kože do vody. Napokon plavky z elastického materiálu, ktoré už odhaľovali ruky i nohy, uzreli svetlo sveta v 30. rokoch minulého storočia. Vyzerali však skôr ako šortky. Boli to hollywoodske hviezdy, ktoré začali v 40. rokoch propagovať plavky aj svoje vnady. Pričom ešte v roku 1951 bol tento odev vykázaný zo súťaže Miss World, aby nezvýhodňoval hanblivejšie súťažiace.

 

1929 - Slnečné okuliare

 

obr_1.jpgPrvé okuliare s farebnými sklami navrhol v polovici 18. storočia James Ayscough. Vtedy málokto veril, že tmavé sklá chránia zrak a slnečné okuliare sa označovali za škaredú zdravotnícku pomôcku. Rámy sa vyrábali z kože, kostí a kovu, namiesto postraníc boli použité stuhy z hodvábu, ktoré sa uchytili okolo uší. Až v roku 1929 sa začali stávať aj módnou záležitosťou a ich predaj odštartoval davové šialenstvo. V roku 1930 dokonca armádny letecký zbor USA požiadal o vyvinutie slnečných okuliarov pre pilotov. Výsledkom sú dnes už kultové slnečné okuliare rady Aviator RB. Prvú hromadnú výrobu slnečných okuliarov spustil Sam Foster v roku 1929 v Atlantic City.

 

1905 - Pohľadnica

 

http://2.bp.blogspot.com/_RkJxEZS-K_8/S8QQ87asYeI/AAAAAAAAAWA/_FQOXuEflMo/s320/Najstarsia_0001.jpgFrancúzska honorabilita už koncom 17. a začiatkom 18. storočia posielala priateľom obrázky z prímorských letovísk, na ktorých bola fotografia alebo kresba destinácie. Prvé skutočné pohľadnice a poštové karty v Európe však vznikli až začiatkom 19. storočia. Našou najstaršou pohľadnicou je pozdrav z Oravy roku 1897. Prvá svetová výstava pohľadníc k 100. výročiu novodobej podoby poštových kariet sa konala v roku 1970 v bývalom Československu.

 

 

1780 - Klobúk

 

obr_2.jpgNajstarší typ klobúka z plste a slamy, ktorý chránil pred slnkom a dažďom, nosili Gréci a Rimania. Za storočia svojej novodobej existencie prešiel mnohými zmenami. Aristokratické slamené klobúky boli vyrobené z luxusnej talianskej slamy, často dotvárané drahými textíliami, kvetmi, perlami a perím. Slamený klobúk dlho nosili len dedinčania, vo vyšších spoločenských vrstvách si ho obľúbili až v 1 7. storočí.

 

 

1946 - Bikiny

 

obr_3.jpgKlasické nevystužené trojuholníčky na šnúrke po prvýkrát predstavil Louis Reárd v parížskych kúpeľoch Molitor. Meno dostali podľa atolu Bikini v Tichom oceáne. Štyri dni pred prehliadkou na ňom prebehol americký jadrový pokus. Objavy archeológov dokazujú, že dvojdielne ženské odevy používané na atletické účely pochádzajú až z antického Grécka roku 1400 pred. n. l. Na Sicílii sa objavili na mozaikách v 4. stor. n. l. Prvé bikiny symbolizovali atómový výbuch vo svete plážovej módy.

 

 

1933 - Opaľovací krém

 

Do začiatku tridsiatych rokov bola vo vybranej spoločnosti dlhodobo v móde ľaliovo biela pokožka. Tento trend zmenila až Coco Chanel, keď sa v roku 1925 zjavila opálená a vyvolala módnu senzáciu. Neexistuje presná informácia o tom, kedy bol vyvinutý prvý krém na opaľovanie. Isté však je, že to bolo na začiatku 30. rokov minulého storočia. Chemik Eugen Schueller, zakladateľ L’Orealu, v roku 1935 experminetoval s olivovým, kokosovým a arašidovým olejom v snahe namiešať krém na opaľovanie. V 50. rokoch prišlo na trh prvé mlieko na opaľovanie a v 70. rokoch prvý vodeodolný opaľovací výrobok.

 

 

1950 – Žabky

 

Zobraziť obrázok v plnej veľkostiHoci flip-flopy vychádzajú pôvodne z japonských sandálov, história pripisuje ich moderný pôvod Novému Zélandu, kde ich začali vyrábať v päťdesiatych rokoch. V Amerike a Anglicku ich poznajú ako flip-flops, v Austrálii zasa ako thongs, na juhu Afriky ich volajú

slip-slops. U nás ich nazývame žabky alebo vietnamky, hanojky vďaka dovozu z Vietnamu v 60. rokoch. Tato minimalistická obuv prišla do Európy z Egypta, kde bola známa už pred päťtisíc rokmi. Dnes sú najrozšírenejšou obuvou na svete.

 

 

1887 - Pareo

 

obr_5.jpgAkýkoľvek kus tkaniny omotaný okolo tela, ktorý môžeme nazvať hoci aj zavinovacou sukňou, sa dnes nazýva pareo. Pôvodné bedrové rúško alebo malajzijský sarong však nosili muži ako národný odev na ostrovoch Havaj, Markézy a Fidži. Oba termíny opísal už v 19. storočí holandský geografický časopis De Aard en Haar Volken z 1887. V súčasnej móde sa pareo od rôznych dekoračných významov vrátilo k pôvodnému praktickému účelu. Stalo sa neodmysliteľnou súčasťou plážového bontónu.

 

 

1910 - Tunika

 

http://nd02.jxs.cz/427/445/a2c638840d_52203392_o2.jpgTunika bola pôvodne odevom starých Rimanov, dvoma kusmi obdĺžnikovej tkaniny, z ktorých jedna bola na zadnej o niečo dlhšia ako na prednej strane, pôvodne bez rukávov. Až do 14. storočia bola v Európe populárna ako prepásaný vrchný odev na rozdiel od Rímskej ríše, kde na prvom mieste plnila úlohu spodnej košieľky. Kým roľníci a poľnohospodári z 12. storočia nosili sivé tuniky, tuniky šľachticov boli veľmi pestré. Na rozdiel od minulosti, dnes nosia tuniky už iba ženy. Ich súčasný vzhľad sa najviac inšpiruje etno podobou.

 

 

1920 - Bižutéria

 

 - Bižuteria-Náramok 1m od  www.bajangold.skKoráliky a šperky vyrobené z lastúr, kostí, kamienkov sa vyskytovali vo všetkých kultúrach ako symbol moci a bohatstva, magickej sily a ochrany. História bižutérie siaha až ku Keltom. Vznik sklenenej perly sa datuje 5-tisíc rokov pred n. l. V 15. storočí sa koráliky stali vývozným artiklom do Španielska, kde sa z nich navliekali ružence. V polovici 18. storočia postavil gróf Josef Kinský prvú manufaktúru vo Svojkove. V novodobej histórii má najväčšiu zásluhu na popularizácii bižutérie Coco Chanel, ktorá už doplnila svoju prvú kolekciu umelými perlami.

RR

 

 

 

Veľtrh práce Job2Day

 

Nič, čo by stálo za to, som nerobil náhodou. Vždy za tým bola poctivá práca.“
THOMAS ALVA EDISON

Študenti marketingu sa zúčastnili Veľtrhu práce Job2Day. Je aktivitou súkromného sektora. Často je to o tom, že ľudia majú nedostatok informácií o zamestnaní. Niekedy je lepšie, ak ponuka príde za nimi. Takáto akcia prebehla v Prešove. Na vlastné uši sme sa presvedčili o nutnosti maturity a znalosti cudzieho jazyka. Preto, milí spolužiaci, vrelo odporúčame učiť sa či už angličtinu, nemčinu alebo ruštinu. Neviete, kedy sa Vám to zíde.

P7180153 P7180155
P7180159 P7180157
P7180160
P7180163
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RR

 

 

Majstrovstvá Slovenska v účesovej tvorbe Rolandov hrebeň

Pod vedením majsteriek odborného výcviku p. Bujňákovej, Bc. Máthéovej a Bc..Pavlinskej sa žiačky 2.D - Nikola Jurečková, Katarína Nováková a 3.D - Veronika Kenčanová, Terézia Matvijová a Anna Kupčíková zúčastnili súťaže účesovej tvorby v disciplínach "Denný nositeľný účes" a spoločenský účes pri príležitosti "Návštevy kráľovského dvora.“ Žiačka Katarína Nováková získala krásne tretie miesto. Žiačky taktiež súťažili v disciplíne svadobný účes na tému "Nevesta budúcnosti".

Srdečne blahoželáme Kataríne Novákovej a tešíme sa na ďalšie úspechy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Otestujte sa, či sa hodíte za žiaka našej školy

 

 

 

 

1.     Vieš, koľko žiakov navštevuje našu školu?

a)     600

b)     Áno... možno... no

c)     Nie, tým sa nezaťažujem.

 

2.    Máš svoju obľúbenú učiteľku (učiteľa)?

a)    Samozrejme, celý zbor.

b)   Nie, medzitým... ale... hm

c)    Nie, ešte to by mi chýbalo!

 

3.    Do školy chodíš lebo...

a)    Je to najlepšia vec na svete akú poznám a viem, že lepšiu nikto nevymyslel.

b)   ...neviem prečo, ... no

c)    Lebo je tam teplo a sem – tam sa aj dobre najem.

 

4.    Vieš byť k učiteľom drzý?

a)    To by mi ani vo sne nenapadlo, ešte to!

b)   Ešte som to neskúšal.

c)    Keď do mňa vŕta?

 

5.    Pri odpovedi sa spoliehaš na...

a)    Svoju hlavu a vedomosti v nej.

b)   Áno, samozrejme.

c)    Na ťahák, spolužiakov a nadprirodzené sily.

 

6.    Vaša triedna (triedny) sa podobná na...

a)    Herca (herečku).

b)   Neviem určiť, nemám na to bunky.

c)    Nepoviem, čo si myslím.

 

7.    Zo školy sa ulievaš lebo...

a)    Nikdy sa neulievam, to je proti školskému poriadku.

b)   Stane sa to, neviem určiť prečo a kedy.

c)    Baví ma to, keď sa triedna zlostí a vyhráža.

 

8.    Dokázal (a) by si vyhodiť školu do vzduchu?

a)    To nedovolím ani za svet.

b)   Iba keby som bol pyrotechnik.

c)    Hoci aj trikrát denne a po kúsku...

 

9.    Aký je podľa teba ideálny učiteľ?

a)    Čím horší, tým lepší.

b)   Taký, no... neviem to definovať.

c)    Taký, akého máme my.

 

Za každú odpoveď a) si započítajte 1 bod, za b) pol boda, za c) 0 bodov.

 

9 – 7 bodov: Si priam ideálny žiak. Poctivý, uhladený, slušný. To nič, že nemáš zmysel pre humor a že ťa v triede nemajú radi. Zvykneš si. Človek si zvykne aj na márnicu.

6 – 4 body: Pozor, si neistý. Keď sa potkneš, máš to prehraté na oboch stranách. Učitelia majú zatiaľ o tebe dobrú mienku, aj spolužiaci, ale...

3 – 0 bodov: Ty si riadna kreatúra, ty si sa opovážil zapojiť do nášho testu? Učitelia majú s tebou čo robiť. Okamžite opusti našu školu, mnohým odľahne!

(Nemyslíme to vážne!)

 

 

Viete o tom, že

v USA sa objavila knižka uvádzajúca dôležité osobnosti? Autormi sú štyria novinári, ktorí svoju prácu diskutovali s vedcami a umelcami. Uvádzame prvých dvadsiatich:

1.           Johannes Guttenberg – nemecký vynálezca kníhtlače

2.          Krištof Kolumbus – moreplavec a objaviteľ

3.          Martin Luther – reformátor

4.          Galileo Galilei – astronóm

5.          William Shakespeare – básnik

6.          Isaac Newton – prírodovedec

7.          Charles Darwin – prírodovedec

8.          Tomáš Akvinský – teológ a filozof

9.          Leonardo Da Vinci – univerzálny génius

10.        Ludwig van Beethoven – skladateľ

11.        Mahátma Gándhí – vodca

12.        Michelangelo Buonarotti – geniálny sochár

13.        Karl Marx - filozof

14.        Sigmund Freud – psychoanalytik

15.        Napoleon Bonaparte – vojvodca a politik

16.        Albert Einstein – fyzik

17.        Mikuláš Koperník – astonóm

18.        Adolf Hitler - politik

19.        George Washington – politik a prezident USA

20.       bratia Wrightovci – konštruktéri motorového lietadla

RR

Čo sme povedali my...

 

               

-        Ránhojiči okrem toho, že hojili rany, dokázali už opraviť všelijaké vylomeniny.

-         Najstaršia objavená pamiatka na našom území bol franský samec Kupo.

-        Diogenes bol grécky mudrc, ktorý povedal, že na potrebu človeka stačí sud.

-        Najprv sa oralo kolíkom. Až po niekoľkých rokoch sa vynašli voly.

-        Keď niekto zavraždil kráľa, mal ešte po smrti strach.

-        Múmia bola človek zabalený do handry.

-        Keď bola objavená Amerika, zistilo sa, že to nie je ona, ale India.

-        Kanibali boli zlí ľudia, pretože mali radi ľudí.

-        Maximilián I. mal nádej, že uzrie trón na svojej hlave.

-        Porast hlavy tvoria vlasy, u niekoho plešina.

-        Zubár je lekár, ktorý sa živý cudzími zubami.

 

Čo povedali slávni...

 

Hans Christian Andersen

Dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen neveľmi dbal o svoje oblečenie. Raz ho známy podpichol:

- To, čo máte na hlave, má byť klobúk?

Andersen dobromyseľne odvetil:

- A to, čo vy máte pod klobúkom, má byť hlava?

 

Erasmus Rotterdamský

Humanistický spisovateľ Erasmus Rotterdamský bol veľký labužník. Raz, keď si pochutnával na husacom stehne, ľútostivo si vzdychol:

- Málo na nás stvoriteľ myslel, keď dal pavúkovi osem nôh a husi len dve.

 

Hannes Olof Goste Alfvén

Nositeľom Nobelovej ceny za fyziku v roku 1970 sa stal Švéd Hannes Olof Goste Alfvén. Keď zazvonil telefón v jeho byte a manželke oznamovali, že jej manželovi udelili Nobelovu cenu, odpovedala:
- Prečo telefonujete tak zavčasu ráno? Nezobudím predsa svojho muža len preto, že dostal Nobelovu cenu!

RR

 

 

DSCN9176

Pomohli sme...

 

... združeniu Kamenná veža. V čase maturitných skúšok nematuranti mali športový týždeň. Naším cieľom bol Kamenický hrad. Zo školy odchádzalo niekoľko desiatok žiakov. Cesta sa stávala čoraz namáhavejšou. Niektorí to pod hradom vzdali. V ceste pokračovalo 14 vytrvalcov. Boli to : Dávid Tomko 1.S, Silvia Berdisová 3.K, Veronika Múdra 3.K, Michaela Smreková 2.D, Jozef Spál 1.CDI, Katka Nováková 2.D, Anička Plavčanová 2.C, Lenka Timčová 2.D, Miroslav Adamčík 1.CDI, Lukáš Rabík 1.CDI, Matúš Bujnovský 1.CDI, Martin Dvorščák 2.S, Matúš Hovanec 1. CDI, Juraj Halčišák 1.NO.

         Na hrade nás privítal p. Gladiš, zanietenec za obnovu hradu a člen združenia Kamenná veža. Oboznámil nás s činnosťou združenia, históriou hradu a vysvetlil nám tradíciu, ktorú praktizujú milovníci starých svedkov minulosti.

         Ako vidíte na obrázku, vytvorili sme živú reťaz a vynášali sme kamene podávaním si ich z rúk do rúk smerom nahor. Nebolo toho veľmi veľa, ale keď každý návštevník urobí aspoň toľko, pomaly sa skotúľané kamene dostanú opäť na hrad. Po vykonanej práci nám p. Gladiš zabezpečil malé občerstvenie, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. O rýchly odchod sa postarala blížiaca sa búrka.

Musíme pochváliť vytrvalosť, disciplínu, pracovitosť všetkých žiakov. Zistili sme, že naši chlapci sú dokonca aj džentlmeni. Nedovolili dievčatám dvíhať ťažké kamene.

Všetkých chválime a zároveň ďakujeme!

 

DSCN9175DSCN9178

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. M. Kožuško

 

 

Súťaž o mlieku

 

Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život, a to doslova. Pomáha udržať pri živote a plne vyživuje mláďa, pričom má využitie v potravinárstve. Najpoužívanejšie je kravské mlieko. Hneď za ním je kozie a ovčie. Kozie sa vyznačuje kvalitným zložením a podľa mnohých starých ľudí aj ozdravujúcimi a omladzujúcimi účinkami rovnako ako ovčie. Mlieko, najmä to kravské, vo väčšej miere zhromažďujú družstvá, kde je chov kráv, a dojenie mlieka. To sa neskôr zváža do mliekárni, ktoré ho odberajú pre ďalšie spracovanie. Tam sa potom vyrábajú jogurty, syry, tvarov a podobne.

Už tradične sa naši žiaci z agropodnikateľského odboru zúčastňujú súťaže o mlieku. Tohto roku sa konala sa 10.marca 2011 v SOŠ v Kežmarku, v areáli školy. Dojenie bolo na farme v Matejovciach.
mliekoSúťaž bola rozdelená do kategórií:
1. vedomostný test o mlieku

2. laboratórne skúšky
3. získavanie mlieka dojením

4. degustačné skúšky

Našu školu reprezentovali dvaja študenti 4. ročníka študijného odboru agropodnikateľ: Matúš Marčák a Štefan Čech.

Musím vyzdvihnúť snahu žiaka Matúša Marčáka, za dobre prevedené degustačné skúšky a rozbor mlieka. Menšie zakolísanie sa vyskytlo pri teste a dojení, nakoľko v blízkosti našej školy sa dojnice nechovajú.

Majster OV M. Čuba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úsmev ako dar

 

 

 

 

 

 

 

Spoločnosť Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou dobrovoľníckou mimovládnou organizáciou pre podporu detí žijúcich v detských domovoch.

Nemať vlastnú rodinu je pre mnohých z nás nepredstaviteľné. Túžbou každého z nás je vyrastať vo vlastnej fungujúcej rodine. Sú medzi nami aj takí, ktorí nemajú to šťastie žiť v kruhu svojich blízkych. Majú možnosť vyrastať v zariadení, ktoré rodinu v maximálne možnej miere nahrádza. Náhradné rodiny potrebujú špeciálnu pomoc, hlavne finančnú.

P1010060Spoločnosť Úsmev ako dar pomáha a podporuje rodiny v napĺňaní ich poslania.

Aj naša škola bola oslovená zorganizovať finančnú zbierku na podporu programov a projektov pre existenciu náhradných rodín.

Úlohy sa zhostili žiaci 2.M pod vedením p.uč.Ing. Hanka. Zrána absolvovali krátke školenie o význame zbierky, rozmiestnení skupín v meste a iné pokyny. V popoludňajších hodinách sa s úsmevom, poniektorí so sklamaním, vrátili do školy. Vyzbierali 296,60 €. Sme presvedčení o tom, že malou finančnou čiastkou sme posunuli vývoj v tejto oblasti bližšie k rodinnému prostrediu.

Všetci si zaslúžia pochvalu a za všetky opustené deti im ďakujeme.

Ing. J. Hanko

P1010059P1010057

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Májová výstava studených mís a cukrárskych výrobkov

 

 

            Prešovský klub kuchárov a cukrárov, Súkromná stredná odborná škola MLADOSŤ, Primátor mesta Prešov – NESTLÉ Slovensko s.r.o. usporiadali výstavu v priestoroch PKO – Čierny orol v Prešove. Boli sme na nej aj my – cukrári a študenti marketingu. Zaujala nás pestrosť jedál, priam umelecké diela z rúk odborníkov a študentov. Najviac nás upútalo umelecké vyrezávanie do ovocia, zeleniny a do tvrdého syra.

Táto metóda sa nazýva carving. Má niekoľko tisícročnú tradíciu. Pochádza z krajín Ďalekého východu - Thajska, Číny a Japonska. Techniky prác jednotlivých krajín sa značne odlišujú.

Kompozície z ovocia, zeleniny, či syra dopĺňajú a robia exkluzívnejšími studené bufety na recepciách, svadbách, rodinných, či firemných oslavách, jubileách a iných udalostiach. Jednotlivé použitie vyrezaného komponentu je možné na studených misách, ovocných pohároch, servírovaných porciách jedál, či ako samostatný darček.

Našu školu reprezentoval výrobok s názvom Čaro lásky. K tomu sme pripravili štyri druhy minidezertov. Na realizácii týchto výrobkov sa podieľali žiačky 3. C, odbor cukrár - Monika Tarasová a Mária Šefčíková pod vedením Mgr. Anny Počovej.

10. ročník Májovej výstavy bol veľmi dobre pripravený. Každý vystavovateľ, chcel ukázať to najlepšie čo vie. Umenie, zručnosť, fantázia, dobrá pohoda a nálada sa niesli počas celého dňa.

Pochvalu si zaslúžia všetci účastníci exkurzie za disciplínu, kultúrne správanie a skutočný záujem o odborné záležitosti. Zas sme o niečo múdrejší a skúsenejší.

1RR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1010001P1010041

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1010053P1010045

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MVDr. M. Baňasová

 

 

 

Stretnutie s družobnou školou z Krynice

 

Priatelia vnášajú do nášho života pokoj a dobrú náladu. S priateľmi sa dá zapamätať si nezapamätateľné, udržať neudržateľné, povedať nevypovedateľné. Sú to hodnoty, ktoré sa nedajú peniazmi vyčísliť a obohacujú každého človeka.

Naša škola už niekoľko rokov spolupracuje so strednou školou v poľskom meste Krynica (Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroj). Spolupráca je založená na priateľstve a vzájomnom stretávaní sa pri rôznych príležitostiach. V tomto prípade bol piatok 13. určite šťastným dňom. Deväť učiteľov a dvadsaťšesť žiakov prijalo naše pozvanie a navštívili nás na pôde našej školy. Pripravili sme pre nich športovo - kultúrny program. Družstvá obidvoch škôl súťažili vo futbale a volejbale. Výsledky boli vyrovnané, naši chlapci zdolali výber poľskej školy vo futbale a oni boli zasa lepší vo volejbale. V priebehu dňa mohli využiť hostia služby našich kaderníčok, kozmetičiek a pochutnať si na dobrotách našich cukrárov. Deň sme zakončili medzinárodnou diskotékou. Program pokračoval aj ďalší deň opekačkou a možnosťou jazdy na koňoch na neďalekom ranči v Červenici.

Počas vzájomných rozhovorov a príjemne strávených chvíľach sme zistili, že aj napriek kultúrnym rozdielnostiam a geografickej hranici sme si ľudsky blízki a vyznávame rovnaké hodnoty.

2 3
5
6
10a 38a
33a
35a
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mgr. M. Urdová

Ing. F. Ružbarský

Z histórie nášho okolia

 

 

Zaniknutá usadlosť
Poznatky o Putnove v Krivanoch.

 

Kraj na okolí Krivian, bol obývaný dávno ešte pre Veľkomoravskou ríšou. Ide tu o našich prvých Slovanských predkov z 5. - 6. storočia a možno, ešte zo skorších čias.

 

Cesta smerom na Pusté Pole z ľavej strany hrádkového vrchu sa volá "putnovská". Je to cesta predhistorická. Bola to tzv. "tokajská cesta" do Poľska, viedla aj do Krakova na Wawel, kam napr. kriviansky šľachtický rod Dessewffiovcov expedoval v krivianskych pivniciach vykysnuté víno z tokajského hrozna.

 

V Putnove kedysi ako na hlavnom tranzitnom ťahu, bola veľká krčma a voziareň, kde nocovali prievozníci a prepriahali si záprahy. (Pomenovanie "Putnov" je, od slova putovať) Starí pamätníci spomínajú na putnovskú lokalitu a ľavý svah doliny menom Za kameň. Hovorili, že tam bola istá zostava masívnych ploských kameňov, ktoré okolo roku 1910 porozbíjal a do fundamentov zamuroval Ján Čižmárik (vraj to bol v Krivanoch prvý sedliacky murovaný dom, v prednej časti s mäsiarstvom). Pamätníci tvrdili, že to boli modloslužobné obetné kamene v posvätnom pohanskom háji. Pamätníci spomínajú, ako hovorili starí ľudia, že na kameňoch pálili pohania mladých býčkov a okolo nich tancovali nejaké tanečnice – tancuľe - rusnačky. "Išlo o rusalky?".

 

K tejto oblasti sa viaže povesť a rozprávanie o tzv. divých žienkach s rozcúchanými vlasmi a škaredým vzhľadom - je "pozostatkom" po Tatároch!. V týchto lesoch po Tatároch naozaj zostali blúdiť opustené tatárske ženy. To svedčí o tom, že aj v našom kraji boli Tatári.

 

K tomuto danému miestu sa viaže aj miestna povesť, že tam bola tajná pivnica plná zlatých dukátov, ktorá sa raz do roka otvárala a to na Zelený štvrtok vo chvíli, keď kňaz zaspieval v kostole Glória. Záhadnú pivnicu hľadali niektorí odvážni občania z Krivian s krompáčmi. Povráva sa, že jeden tunajší občan to zneužil tak, že istému cigánovi Andrišovi sľúbil všetko zlato z tej pivnice a Cigán kopal, lámal skaly až do hladu a vysilenia. Pri tej robote zahynul. Gazda prišiel na svoje - získal dostatok skál do základov svojho domu.

 

V súvislosti s touto pivnicou sa rozprávali rozličné príhody, napr. že jedna žena s deckom oberala maliny Za kameňom, keď akurát pred jej očami sa otvorila pivnica a zlato sa jej v očiach zablyšťalo. Žena vošla do "šurca" dychtivo začala naberať dukáty, nedala nič na hlas pivnici: „Už dosc, už dosc! či „Máš dosc, máš dosc!". Pivnica sa zatvorila a dieťa zostalo. Bolo to dievča. Našla ho vlčica, zavliekla do svojho brloha, vychovala ho a z neho sa potom stala tzv. "dziva ženka", o ktorej staré ženy v Krivanoch rozprávali, že taká roztrapatená sa zjavovala na Nižných kamencoch. Potichučky sa priblížila k ženám, ktoré robili na poli, v poľných kolískach im povymieňala deti, najmä ženám z Ďačova, ktoré potom nemali svoje pôvodné deti, ale zlých tzv. "odmencoch."

 

Veríme, že po prečítaní tohto článku vo Vás zahorí túžba navštíviť toto pomaly zabudnuté miesto. Je to náš kraj, v ktorom žijeme a málo o ňom vieme. Záujemcovia sa tam dostanú turistickým chodníkom (zelená značka) z Lipian alebo po poľnej ceste z Krivian.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. F. Ružbarský

 

 

 

 

Voda

 

 

Je pre človeka životne dôležitá. Stretávame sa s ňou od narodenia až do posledného dňa. Aj keď si to neuvedomujeme a považujeme ju za samozrejmosť, voda je najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu. A nielen to. Všetky životné procesy sa odohrávajú vo vodnom prostredí telových tekutín. Správne hospodárenie s vodou a minerálnymi látkami je jedným z predpokladov zdravia a výkonnosti. Najprirodzenejším nápojom pre človeka je kvalitná pitná voda. Mali by sme ju piť denne a v dostatočných dávkach.

 

         Ako sa upravuje, čistí, prečerpáva a zachytáva presvedčili sa žiaci 2. M a 2. I na exkurzii v úpravovni pitnej vody v Brezovici a v Tichom Potoku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MVDr. M. Baňasová

 

 

Milí študenti!

Leto. Prázdniny. Oddych. Tieto slová už nejaký čas znejú azda v každej školopovinnej mysli. Dôvod? Už je to takmer na dosah. Stačí zvládnuť jedno z najhorších období školského roka. Uzatváranie známok v období, keď už nepomáha ani zaťahovanie závesov, vláčenie ťažkých učebníc v túžbe sa ich čo najskôr zbaviť, hoci je takmer hriechom mať na sebe niečo viac ako krátke šortky a tielko, preberanie vysvedčení s rozporuplnými pocitmi nakoniec...

         Ostáva nám len nádej, že o rok to bude zase o trošku lepšie. Bohužiaľ, pre niektorých už žiadne „o rok“ nebude. Alebo, lepšie povedané, bude. Iné. Za iných podmienok, s inými myšlienkami. A možno sa aj obzrú späť, no nie priveľmi. V každom prípade im želám veľa šťastia na nimi zvolenej ceste.

         Bolo to desať krásne hrozivých mesiacov a mne nezostáva nič iné, ako zaželať všetkým príjemne strávené dva mesiace prázdnin a dúfať, že sa v septembri opäť stretneme. Všetci (a pár nových) si vypočujete tradičný príhovor, so smútkom sa rozlúčite s poslednou vidinou prázdnin a oddýchnutí prejdete prahom dverí, pripravení čerpať nové vedomosti.

 

Prajem všetkým krásne letné prázdniny!

Ing. J. Kožuško, riaditeľ SOŠ

leto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magda

 

 

 

 

vys1vys2

 

 

 

 

 

 

Želáme Vám krásne prázdniny, veľa slnka, málo búrok, usmiatych

a štedrých rodičov, poslušných súrodencov a férových kamarátov!

Nech vietor obchádza Vaše hlavy, aby Vám z nich všetko nevyfučalo. 66 dní prázdnin ubehne veľmi rýchlo. Určite rýchlejšie ako hodina matiky, či dejepisu. Nech stihnete pozbierať veľa len tých najkrajších zážitkov a žiadne sklamania! Nech Vás na ceste prázdninami všetko zlé obchádza, nech sa stretnete len s dobrom, šťastím a múdrosťou! To všetko Vám želá redakcia v zložení:

 

Silvia Poklembová

Dominika Sabolíková

Mgr. Valéria Marčáková

Ing. František Ružbarský

MVDr. Magdaléna Baňasová

PaedDr. Milan Mihok

 

letná lúka