26. 4. 2017 sa v našom meste uskutočnil 1. ročník Lipianskej gastro šou súťaže vo varení naživo v príprave jedál z kysnutého cesta. Súťaž organizovala SOŠ Lipany odbor cukrár v spolupráci s mestom Lipany pod záštitou Tatranského klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Súťažilo sa v troch kategóriach 1. seniori - profesionálny kuchár, 2. juniori – študenti SOŠ, 3. amatéri. Úlohou súťažiacich bolo v priebehu 60 minút pripraviť ľubovoľný múčnik za použitia vlastných surovín. K dispozícii bol 1 kg múky a droždie. Výrobky hodnotila odborná porota, ktorú tvorili certifikovaní kuchári tatranských hotelov predseda Tatranského klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Miloš Červenka šéfkuchár hotela Fis Štrbské pleso, viceprezident TKSZKC František Turek šéfkuchár hotela Autis Dolný Smokovec a Rado Budzak šéfkuchár v Kaštieli Lučivná. Odborná porota výrobok nielen ohodnotila, ale aj poskytla spätnú väzbu a upozornila, ako sa vyhnúť chybám v budúcnosti.
        V kategórii senior súťažili 2 súťažiaci, juniorov bolo 5 družstiev a amatérov 6 družstiev. Privítali sme aj hostí z Poľska, z družobného mesta Fajslawíc.
        Spestrením súťaže boli a sprievodné akcie. Módnu prehliadku pripravili študenti SOŠ odboru kaderník a kozmetik pod vedením majsteriek odborného výcviku v spolupráci so salónom Elisse, ktorý zapožičal k tomuto účelu svadobné aj spoločenské šaty. Výstava cukrárskych výrobkov ktorú pripravili študenti stredných odborných škôl na tému Jarné variácie. Hudbu a tanec priniesli žiaci ZUŠ Lipany. Naše pozvanie prijali aj výrobcovia a predajcovia potravín z nášho Hornotoryského regiónu. Predstavili svoje výrobky, firmy aj skúsenosti z oblasti v ktorej pracujú. Ďakujeme im za ich ochotu, čas a prezentáciu. Poďakovanie patrí: Agro Torysa, Farme Kamenica, mäsovýrobe Gargalík, Včele z Východu – Ing. Igor Štvarták, hotel Mladosť, Slovenská špajza. Súťaž by sme nemohli zorganizovať bez pomoci sponzorov. Veľká vďaka patrí všetkým týmto ochotným a milým ľuďom nadácii Modrá Torysa, mestu Lipany, papiernictvu Globus, obuvi Topas, kvetinárstvu Antúria, predajni Petra Kandráča, Potravinovej banke.
        Cieľom súťaže bolo podporiť rozvoj regiónu priniesť do mesta niečo nové, kde by sa stretli ľudia, ktorí majú radi dobré jedlo, našu tradičnú regionálnu kuchyňu pripravenú z našich miestnych čerstvých surovín, kde by si vymenili svoje skúsenosti, poznatky uzavreli priateľstvá.

Výsledková listina

        Kategória senior:
1. Ondrej Krak Horný Smokovec
2. Slavomír Lourant hotel Fis Štrbské pleso, Andrej Siska Horný Smokovec
3. Nebolo udelené.

        Kategória junior:
1. SOŠ Kežmarok
2. SOŠ Lipany, SOŠ Levoča, SOŠ Horný Smokovec
3. SOŠ Sabinov

        Kategória amatér:
1. Mgr. Anna Daráková Lipany
2. Nebolo udelené
3. Mária Kašická Mníšek nad Hnilcom, Marko Urdzík a kolektív Lipany, Ľudmila Saxová Lipany, Vlado Murcko hotel Mladosť Lipany, Jurek Helena, Sobezuk Barbara, Brzozowska Krystyna Fajslawice, Zuzana Palenčárová a kolektív

Ing. Jana Baňasová