Katarínska zábava verzus interesantná beseda

        Dvadsiateho piateho novembra oslavujú svoje meniny všetky Katky, Katarínky, Kaťuše... Mnohí poverčiví ľudia vyzerajú z okien, či Katarína prinesie blato, aby sa splnilo, že Vianoce budú krásne biele. V onen deň mnohé dievčatá sa cifrujú pred zrkadlami a pozorným okom sledujú, či ich róba, účes i makeup sú tip-top, lebo katarínska zábava je posledná pred dlhým obdobím Adventu.
        My, najstarší žiaci našej školy, sme sa tešili na niečo diametrálne odlišné. 25.11.2013 sme zaplnili spoločenskú miestnosť do posledného miestečka. Presne o 9.30 hod. zavítal medzi nás Mgr. M. Drobňák z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny zo Sabinova. Bolo to zaujímavé stretnutie. Dozvedeli sme sa, čo máme robiť, ak nás naše kroky nezavedú na vysokú školu, či do nového zamestnania. Pán Drobňák hovoril o tom, načo by sme nemali zabudnúť, ak vycestujeme za prácou do zahraničia, o tom, ako a kde požiadať o dávku v nezamestnanosti, o internetových stránkach s ponukou pracovných možností. Priblížil nám stránku ISTP – čo je informačno - poradenský nástroj rezortu práce sociálnych vecí a rodiny na poskytovanie pomoci pri hľadaní pracovného miesta. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti, ako napríklad: výšku nezamestnanosti v rôznych krajinách, minimálnu, či priemernú mzdu.
        Hovorí sa, že čas rýchlo beží, ak ho zmysluplne trávime. Náš čas vyhradený na besedu ubehol veľmi rýchlo. Zaujímavá prezentácia plná interesantných informácií, grafov a tabuliek upútala pozornosť každého. Uvedomili sme si, že o pár mesiacov poslednýkrát prekročíme brány našej školy a čaká nás reálny život. Sme radi, že sme mali možnosť zastaviť sa, porozmýšľať čo a ako ďalej. Akcia bola k tomu správnym nakopnutím.

Šípkové a Černická IV. M